Благодарение на падението на империята FTX нямаше никакви сериозни признаци за възстановяване на криптопазара през ноември.
Това оказа пряко въздействие върху Биткойн (BTC) и алткойните, заедно с DeFi пространството, както и върху индустрията за добив на BTC.
По-специално криптодобивната индустрия беше в застой. С ниска рентабилност, миньорите продаваха своите притежания. Поради двойния удар – спадащите цени на криптовалутите и появата на по-ефективни машини за добив – много миньори вече не са в състояние да реализират печалба.
На фона на всичко това трудността на добива на най-голямата криптовалута в света спадна значително от юли 2021 г. насам.
Тогава индустрията се възстановяваше от пълната забрана на Китай за добив на криптовалути, която принуди местните миньори да се преместят в по-приятелски настроени юрисдикции.
The #Bitcoin protocol has just decreased mining difficulty by -7.3%, the largest downwards adjustment since July 2021.
Given depressed coin prices, rising energy costs, and debt burdens, the mining industry is under under extreme stress.
Live Dashboard: https://t.co/64jyX7mRzj pic.twitter.com/USBtvhQtZt
— glassnode (@glassnode) December 6, 2022
На 5 декември 2022 г. станахме свидетели на най-голямото намаление на трудността на копаене за годината, след корекция от 7.32% при блок 766,080. Текущата трудност е приблизително 34.24 трилиона и ще остане на това ниво през следващите две седмици или 2,016 блока.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн отново обявен за мъртъв – показателите сочат друго
Миньорите на Биткойн си отдъхнаха, тъй като трудността на мрежата се понижи със 7.32%
Сега намирането на блок е малко по-лесно за Биткойн миньорите, отколкото през предходните две седмици. Намалението на трудността беше по-голямо от предишния рекорд, който беше регистриран при блок 745,920. По това време на 21 юли 2022 г. трудността на мрежата се понижи с 5.01% до около 27.69 трилиона.
Преди намалението със 7.32% до 34.24 трилиона, оценката на трудността на мрежата беше на най-високото си ниво в историята от 36.95 трилиона. Сатоши създаде промяната в трудността, за да се изменя периодично или на всеки 2,016 блока, така че средното време за добив на блок да остане постоянно на около 10 минути. Статистиката показва, че преди блок 766,080 средното време за добив е било около 10:48 минути, което означава, че преди промяната е било предвидено значително намаляване на трудността.
Към момента на писане на статията общата хешираща мощност в мрежата на Биткойн е около 271.33 екзахаша в секунда (EH/s). Foundry USA е най-големият пул за добив на BTC с 25.48% дял от мрежата или 64.47 EH/s. Foundry откри 107 блока от общо 420, открити през последните три дни. След Foundry се нареждат съответно пуловете за добив Antpool, F2pool, Binance Pool и Viabtc.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) до $350,000 според исторически точен анализатор
Както беше споменато по-рано, ноември беше доста труден месец за индустрията. След като не успя да произведе достатъчно BTC през месеца, Riot Blockchain реши да смени своя пул за добив. Изявлението на компанията гласи:
За да осигурим по-предсказуеми резултати занапред, Riot ще премине към друг пул за добив, който предлага по-последователен механизъм за възнаграждение, така че Riot да се възползва напълно от бързо нарастващия ни капацитет за хеширане, докато работим за постигане на целта си да достигнем 12.5 EH/s през първото тримесечие на 2023 г.
Трябва да се отбележи обаче, че през ноември 2022 г. фирмата е произвела 521 BTC. Още през ноември 2021 г. производството на BTC на Riot е било 466. Следователно е налице 12% скок спрямо миналата година. А към 30 ноември 2022 г. фирмата е продължила да разполага с цели 72,428 копачки. Хеширащата мощност беше допълнително увеличена до 7.7 екзахаша в секунда.
В допълнение към това компанията произведе 2% повече BTC в сравнение с октомври. Въпреки всичко това фирмата твърди, че не е достигнала желаното ниво на производство.
Известен крипто анализатор прогнозира спад в цената на Биткойн в близко бъдеще.
Джак Дорси, видна фигура в технологичната сфера, наскоро сподели мнението си за Биткойн, изразявайки съмнения относно дългосрочната му значимост, ако не се превърне в широко разпространен разплащателен метод.
Strategy наскоро разкри чрез правни документи, че временно спира покупките си на Биткойн.
Сатоши Накамото, мистериозния създател на Биткойн понесе значителен удар върху богатството си.