Преди около година Silvergate Bank, скромна по размер банка, разположена в Ла Джола, Калифорния, и известна със сътрудничеството си с различни крипто компании като FTX, съобщи на регулаторните органи, инвеститорите и клиентите си, че поради продължителния период на теглене на депозити ще прекрати дейността си.
Това затваряне отбеляза значителен спад за Silvergate, някога считана за водеща банка за крипто предприятията, която беше свидетел на значителен растеж от създаването си през 1988 г.
Тежкото положение на Silvergate обаче е само върхът на айсберга в регионалния банков провал през 2023 г., който, както разкрива времето, продължава и след края на календарната година. Разгръщащата се криза се простира отвъд Silvergate, като Silicon Valley Bank, друга калифорнийска банка, е изправена пред бедствени обстоятелства, включително продажба на проблемни активи, придобиване на кредити и прибягване до спешни продажби на акции, което в крайна сметка завършва с масово теглене на средствата от банката и последващ колапс.
Въпреки че Федералната корпорация за застраховане на вложителите (FDIC) предложи да застрахова всички депозити в Silicon Valley Bank, отливът на рискови капиталисти и технологични компании, укриващи депозити, далеч надхвърлящи застраховаемите $250,000, продължи с пълна сила. Този сценарий предизвика верижен ефект, който засегна регионалните банки в цялата страна.
След спасяването на Silicon Valley Bank, Signature Bank в Ню Йорк, също известна с приятелската си позиция по отношение на криптовалутите, се сблъска с подобна криза на доверието, като клиентите побързаха да изтеглят депозитите си. Въпреки уверенията на FDIC да изплати обезщетения на всички вложители, независимо от застрахователния лимит от $250,000, паниката продължи.
Калифорния остана в центъра на кризата, като стана свидетел на фалита и последвалото придобиване на First Republic и PacWest Bancorp до средата на 2023 г.
Днес въпросът е все още актуален: „Какви поуки са извлечени и как се е развила системата?“ За съжаление, колективният отговор на американското население, инвеститорите и бизнеса показва, че не са извлечени достатъчно поуки и има системна инерция.
Вместо да се използва моментът за отстраняване на основните недостатъци в банковите практики и застрахователните политики, последствията се характеризираха с посочване с пръст на банковите практики и политиките на Федералния резерв, като се пренебрегнаха важни реформи.
След кризата New York Community Bancorp, една от банките, които придобиха активи от вече несъществуващата Signature, получи спасителна помощ в размер на милиард долара, за да поддържа дейността си, след значителен спад на акциите.
По същество повтарящата се тема подчертава системното нежелание да се въведат необходимите реформи, докато не се сблъскат с тежки последици. За съжаление неуспехът на регулаторите и политиците да се справят със системните проблеми продължава, дори когато още една регионална банка е на ръба на колапса.
Може би само когато болката се засили и пострадат повече вложители, което ще накара FDIC и политиците да направят преоценка на остарелите банкови и финансови политики, ще се стигне до значими промени. Дотогава изглежда, че всичко си е както обикновено.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.