Бившият главен изпълнителен директор на FTX Сам Банкман-Фрийд постигна ранна победа в дело, свързано със законите за ценните книжа в Тексас.
През октомври миналата година Съветът по ценни книжа на щата Тексас повдигна обвинения срещу Банкман-Фрийд. Тогава регулаторният орган заяви, че той е нарушил щатското законодателство за ценните книжа, когато FTX.US е предоставяла продукти, носещи доходност на клиенти в САЩ.
Тексаският съдия Сара Старнс постанови, че щатският регулатор на ценни книжа няма юрисдикция над Банкман-Фрийд, който не е жител на Тексас.
Tексаският съвет имаше за цел да осигури възстановяване на средствата на засегнатите потребители на FTX чрез налагане на санкции. Ако съветът беше успял да вземе победата в делото, Банкман-Фрийд можеше да понесе глоби в размер до $20,000 за всяко нарушение на щатския закон и такива в размер до $250,000 за всеки засегнат жител на Тексас над 65-годишна възраст.
Съдията отмени насроченото изслушване, на което младият предприемач щеше да даде показания по въпроса. Сара Старнс също така ще позволи на Съвета да оспори решението като подаде изменена жалба преди 1 март, но все още не е ясно дали агенцията ще оспори резултата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: 2,000% скок предвиждат от Ark Invest
Преди решението да бъде взето адвокатите на Банкман-Фрийд разкритикуваха позицията на съвета, заявявайки, че в твърденията му се посочва само, че младият предприемач е контролирал различните дружества на FTX. Тъй като други членове на компанията може да са пропуснали да разкрият информация на клиентите, не е задължително Банкман-Фрийд сам да е нарушил тексаските разпоредби.
Джо Ротунда, директор по правоприлагането на Тексаския съвет по ценни книжа, твърди друго. Той смята, че Банкман-Фрийд е избрал компанията му да продава ценни книжа на жители на Тексас и че следователно се е подчинил на юрисдикцията на тексаските съдилища.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.