На 16 септември 2024 г. Банката за международни разплащания (BIS) обяви, че над 40 компании от частния сектор, сред които JPMorgan Chase, Deutsche Bank, Visa и Mastercard, са се присъединили към проекта Agorá.
Тази базирана на блокчейн инициатива, стартирала през май 2024 г., има за цел да подобри трансграничните плащания на едро. Компаниите, свикани от Института за международни финанси (IIF), ще си сътрудничат със седем централни банки, включително Федералния резерв, Bank of England и Bank of Japan.
Проектът „Agorá“ се фокусира върху токенизацията – превръщането на финансови активи в дигитални токени в блокчейн, за да се повиши скоростта, прозрачността и сигурността на плащанията.
Инициативата има за цел да създаде единна счетоводна книга, интегрираща токенизирани депозити на търговски банки и дигитални валути на централни банки (CBDC). Това би могло да рационализира трансграничните транзакции и да намали рисковете.
Частните компании внасят експертен опит в областта на блокчейн и трансграничните плащания, за да помогнат за разработването на програмируема платформа, която интегрира токенизирани активи и използва смарт договори за автоматизиране на сетълмента, намалявайки разходите по транзакциите.
BIS очаква до края на 2025 г. да бъде изготвен окончателен доклад за дизайна на проекта, регулаторните предизвикателства и техническия прототип. Това може да проправи пътя за бъдеща глобална платежна система, базирана на блокчейн технологията.
Cardano постигна значителен етап, като улесни първия правно обвързващ смарт договор в Аржентина, който функционира под местна съдебна власт.
World Liberty Financial, подкрепена от Доналд Тръмп, предложи модел на управление, който да функционира в децентрализираната финансова платформа Aave като версия Aave v3 на Етериум.
През последното тримесечие децентрализираните приложения регистрираха 17.2 милиона уникални активни портфейла (UAW) дневно, с което отбелязаха нов исторически рекорд.
В бързо развиващия се сектор на криптовалутите се появи интересно партньорство.