Екип от анализатори от Bank of America (BoA) определени дигиталните валути на централните банки (CBDC) и стабилните монети като естествена еволюция на парите.
Според информацията анализаторите подчертават, че CBDC могат да революционизират глобалните финансови системи и може би са най-значимият технологичен напредък в историята на парите.
Те смятат, че CBDC ще променят начина, по който се прехвърлят пари през следващите 15 години.
Освен това екипът прогнозира, че финансовите органи и централните банки ще признаят потенциала на по-високата ефективност и по-ниските разходи от използването на дигиталните валути.
Анализаторите признават, че CBDC все още може да представлява риск от стимулиране на конкуренцията с банковите депозити, насърчаване на неравенството между държавите, както и загуба на паричен суверенитет.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 2023-та ще е годината на възстановяване за Биткойн – А. Скарамучи
Те не смятат, че всички държави ще въведат тези валути в рамките на следващото десетилетие, но все пак споделиха, че централните банки трябва да са в крак с технологичния напредък, в противен случай рискуват да загубят „значимостта си в дългосрочен план“.
Също така според информацията може да се очаква властите на държавите и централните банки по света да се опрат на частния сектор, за да стимулират иновациите в сферата на CBDC и стабилните монети.
Bank of America не за първи път споделя своята оптимистична гледна точка относно сферата. Към средата на миналата година Брайън Мойнихан главният изпълнителен директор на BoА заяви, че банката разполага със стотици патенти за блокчейн като процес, като инструмент и като технология, но че регулациите възпрепятстват всякакъв напредък на институцията в крипто сектора.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.