Високите лихвени проценти, които се намират на ниво от 5.5%, определени от Федералния резерв (Фед), станаха повод за безпокойство.
Някои американски сенатори, като Елизабет Уорън, Джаки Росен и Джон Хикенлупър, изпратиха писмо до председателя на Фед Джером Пауъл с искане за намаляването им.
Те смятат, че тези високи лихвени проценти затрудняват живота на работещите американци, като увеличават разходите за неща като жилища и застраховки на автомобили.
Сенатор Уорън изтъкна, че Европейската централна банка наскоро е намалила лихвите от 4% на 3.75 %. Тя заяви, че увеличаващата се разлика между лихвите в САЩ и Европа засилва финансовия стрес. Сенаторите смятат, че политиката на Фед всъщност работи срещу понижаването на инфлацията, като повишава разходите за жилища и автомобилни застраховки – две големи части от инфлацията.
От март 2022 г. насам Фед е повишил лихвените проценти единадесет пъти до най-високото им равнище от над двадесет години насам. Въпреки призивите на икономисти и законодатели за намаляването им, Фед не предприема действия. Това кара хората да се притесняват все повече за икономически трудности. Сенаторите твърдят, че високите лихвите по ипотечните кредити обезкуражават продажбите на жилища и поддържа цените нагоре. По-ниските лихвени проценти по ипотечните кредити биха могли да увеличат предлагането на жилища, да намалят цените, да облекчат разходите за наем и да увеличат броя на собствениците на жилища.
Те твърдят още, че причина за рязкото покачване на цените на автомобилните застраховки са фактори като недостиг на механици, по-тежки произшествия, последици от изменението на климата и сложни ремонти на автомобилите. Според тях високите лихвени проценти не помагат за решаването на тези проблеми.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.