Високите лихвени проценти, които се намират на ниво от 5.5%, определени от Федералния резерв (Фед), станаха повод за безпокойство.
Някои американски сенатори, като Елизабет Уорън, Джаки Росен и Джон Хикенлупър, изпратиха писмо до председателя на Фед Джером Пауъл с искане за намаляването им.
Те смятат, че тези високи лихвени проценти затрудняват живота на работещите американци, като увеличават разходите за неща като жилища и застраховки на автомобили.
Сенатор Уорън изтъкна, че Европейската централна банка наскоро е намалила лихвите от 4% на 3.75 %. Тя заяви, че увеличаващата се разлика между лихвите в САЩ и Европа засилва финансовия стрес. Сенаторите смятат, че политиката на Фед всъщност работи срещу понижаването на инфлацията, като повишава разходите за жилища и автомобилни застраховки – две големи части от инфлацията.
От март 2022 г. насам Фед е повишил лихвените проценти единадесет пъти до най-високото им равнище от над двадесет години насам. Въпреки призивите на икономисти и законодатели за намаляването им, Фед не предприема действия. Това кара хората да се притесняват все повече за икономически трудности. Сенаторите твърдят, че високите лихвите по ипотечните кредити обезкуражават продажбите на жилища и поддържа цените нагоре. По-ниските лихвени проценти по ипотечните кредити биха могли да увеличат предлагането на жилища, да намалят цените, да облекчат разходите за наем и да увеличат броя на собствениците на жилища.
Те твърдят още, че причина за рязкото покачване на цените на автомобилните застраховки са фактори като недостиг на механици, по-тежки произшествия, последици от изменението на климата и сложни ремонти на автомобилите. Според тях високите лихвени проценти не помагат за решаването на тези проблеми.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.