Сенатор Пат Туми представи значителен законопроект, който ще създаде федерална рамка за стабилните монети.
Той има за цел да „насочи Конгреса“ към бъдещо крипто регулиране и бе лансиран по-малко от две седмици преди републиканецът да се пенсионира.
„Предложих регулаторен модел, който няма да подкопае конкуренцията, като облагодетелства утвърдени участници“, заяви сенаторът в изявление.
Туми е републиканец в Банковата комисия на Сената и е смятан за влиятелна фигура по отношение на криптополитиката. Новият проект на законодателя от Пенсилвания се нарича „Закон за прозрачност на резервите на стабилните монети и единни безопасни транзакции от 2022 г.“.
Законопроектът ще създаде нов федерален лиценз за издателите на платежни стабилни монети. Идеята е да се позволи на получателите на новия лиценз да емитират платежни стабилни монети, заедно с депозитарните институции, базираните в щата предприятия за предаване на пари, недепозитарните доверителни дружества и националните доверителни банки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Топ 3 катализатора за следващия бичи пазар – Хонг Фанг
Предложението на Туми ще изисква от емитентите да подкрепят изцяло своите стабилни монети за разплащане с „висококачествени ликвидни активи“. Законопроектът ще въведе и нови, стандартизирани изисквания за публично оповестяване на информация за емитентите.
Успоредно с предложението на Туми, законодателите от Камарата на представителите изготвиха свое собствено предложение за стабилните монети. Висши законодатели от Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите заявиха, че биха искали да придвижат законопроект за стабилните монети към приемане през следващата година.
Законопроектът TRUST ще дефинира ключови термини и ще изясни, че платежните стабилни монети не са ценни книжа, а емитентите не са инвестиционни дружества или инвестиционни консултанти. Законодателството включва и разпоредби за защита на личните данни, включително изяснението, че частните транзакции, които не включват финансова институция или посредник, не е необходимо да бъдат докладвани.
Крипто брокерите и инвестиционните консултанти, които предлагат или дават съвети за криптовалути, ще бъдат поставени под обхвата на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ през тази година.
Южна Корея създаде насоки, в които се посочва кои видове дигитални активи ще се разглеждат и регулират като ценни книжа в страната.
Индия запази рестриктивните си правила за данъчно облагане на криптовалутите от миналата година и през 2023 г., добавяйки последици за неспазване на разпоредбата относно данъка, удържан от източника (TDS).
Бивш служител на централната банка на Китай призова страната да преразгледа строгите си рестрикции спрямо крипто сектора.