През последните седмици доходността на държавните облигации на Америка се превърна в ключов показател за настроенията на фондовите пазари.
След като тя достигна най-високите си нива от 16 години насам, S&P 500 постепенно се отказа от годишните си печалби.
Кийт Лърнър, един от главните инвестиционни директори в Truist, смята, че тази връзка едва ли ще се промени в близко бъдеще. В неотдавнашна изследователска бележка Лърнър изрази мнение, че за да може акциите да преживеят устойчиво рали, лихвените проценти вероятно ще трябва да се стабилизират.
Въпреки че прогнозирането на пик на доходността, предвид значителната й възходяща инерция, се оказа предизвикателство, най-добрата оценка на Лърнър е, че купувачите ще станат по-настойчиви, когато доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа се доближи до най-високите стойности, наблюдавани през 2006-2007 г., около 5.25%.
Според Лърнър границата от 5% вероятно има значителна психологическа тежест за много инвеститори, което може да ги накара да обмислят инвестиции с фиксирана доходност, когато доходността достигне това кръгло число, което не е наблюдавано от 16 години. Понастоящем доходността на тримесечните и двугодишните държавни ценни книжа надхвърля тази на десетгодишните, което ги прави по-привлекателни за инвеститорите.
Лърнър призна, че в момента може да няма значителен приток на купувачи за 10-годишните облигации, наблюдавайки по-голям интерес към късия край на кривата на доходността. Все пак той отбеляза, че за да се породи повишен интерес към дългия край, може да се наложи лихвените проценти да се повишат донякъде – процес, който може да отнеме време.
Когато преди 16 години доходността на 10-годишните облигации за последен път беше на това равнище, търговците на облигации се въздържаха от покупки, докато реалната доходност, коригирана спрямо инфлацията, не достигна връхната си точка от около 2.8%. Лърнър предположи, че това може да е сценарият, който инвеститорите очакват този път.
Макар че реалните лихвени проценти се повишиха успоредно с нарастващата доходност, а инфлацията до голяма степен отстъпи през последните няколко месеца, сегашният коригиран лихвен процент от около 2.5% остава под скорошния исторически връх. Както подчерта Лърнър, целта е с течение на времето да се изпревари инфлацията.
Лърнър не е сам в убеждението си, че ключът към стабилизиране на акциите се крие в намирането на по-стабилна основа на доходността. Стратегът на Charles Schwab Кати Джоунс повтори това мнение, като подчерта, че волатилността е повишена поради несигурността по отношение на траекторията на паричната политика.
Въпреки това, ако прогнозата на Лърнър за допълнително увеличение на 10-годишната доходност с 25 базисни пункта се окаже точна, може да се наложи инвеститорите да проявят търпение, докато чакат повишаването на доходността да проправи пътя към възходяща траектория на акциите.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.