Държави като Абу Даби и Дубай в ОАЕ, както и други страни от Близкия изток, все по-често влагат средства в местни технологични екосистеми, отчасти, за да помогнат да се намали зависимостта им от петролната индустрия.
Абу Даби удвоява усилията си в технологичния сектор с инвестиция в размер на 250 милиона долара, за подкрепа на стартъп фирми от региона на Близкия Изток и Северна Африка.
Mubadala, държавната инвестиционна група на Абу Даби, обяви в понеделник новите си технологични фондове на MENA, които ще инвестират в компании и рискови фондове, които спомагат на местния технологичен инкубатор „Hub71„.
Инкубаторът стартира по-рано тази година като част от по-широка инициатива от страна на правителството на Обединените арабски емирства (ОАЕ) за диверсификация на икономиката.
Инициативата предлага стимули, като офис пространство и здравни осигуровки, за да насърчи стартъп фирмите да се установят в региона.
“Основна част от нашето предлагане са стимулиращите програми, които намаляват бизнес разходите, като в същото време, им осигуряват свързаност в региона”, заяви изпълнителният директор на Hub71, Махмуд Ади в интервю за CNBC.
“Това е нова глава за нас тук, в региона, фокусирана върху подкрепа, инвестиране и изграждане на страхотни технологични компании“, каза Ибрахим Аджами, ръководител на “Ventures” в Mubadala Capital, пак по време на интервю за CNBC.
“През следващите 10 до 20 години ще видите големи световни технологични компании, които са започнали в този регион.”
Държавният инвеститор е заделил 15 милиарда долара за “Vision I” фонда на Softbank, който има участие в технологични компании като “Uber”, “WeWork” и “Slack”. Mubadala стартира своето технологично портфолио през 2007 г., със 770 милиона долара акции в американските чипмейкъри “Advanced Micro Devices”, които тя продаде миналия месец, след като направи 4.25 милиарда долара, според Reuters.
Първата инвестиция на новия фонд, насочени към Близкия Изток, отиде в дубайски стартъп наречен “Bayzat”, който помага на компаниите да автоматизират управлението на човешките ресурси. Това е една от първите компании, които намериха началото си в инкубатора Hub71.
Междувременно WeWork планира да пусне първото си пространство в ОАЕ, през следващата година в Hub71. Стартъпът за споделяне на офиси отложи IPO миналия месец, тъй като инвеститорите вдигнаха аларми за големите загуби на компанията и ръководството на нейния вече бивш изпълнителен директор – Адам Нюман.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Аджами заяви, че инвеститорите все повече се съсредоточават върху основите на компанията и дали основателите имат дългосрочен план да печелят пари.
Според управителя на Централната банка на Иран (CBI) Мохамед Реза Фарзин Иран се готви да въведе своя собствена дигитална валута (CBDC).
Мениджърът на дигитални активи Nexo представи Лични сметки в щатски долари – иновативна услуга, която позволява на потребителите в над 150 държави да управляват банкови преводи в щатски долари директно от свое име.
Индия, която е ключов член на БРИКС, разширява своята мрежа за трансгранични мобилни плащания CBDC, като си партнира с множество държави.
Нова инициатива на Informal Systems, фирма за блокчейн инфраструктура с корени в Cosmos Network, има за цел да отправи предизвикателство към традиционните финансови системи, като даде възможност за директен peer-to-peer клиринг на задължения.