Държави като Абу Даби и Дубай в ОАЕ, както и други страни от Близкия изток, все по-често влагат средства в местни технологични екосистеми, отчасти, за да помогнат да се намали зависимостта им от петролната индустрия.
Абу Даби удвоява усилията си в технологичния сектор с инвестиция в размер на 250 милиона долара, за подкрепа на стартъп фирми от региона на Близкия Изток и Северна Африка.
Mubadala, държавната инвестиционна група на Абу Даби, обяви в понеделник новите си технологични фондове на MENA, които ще инвестират в компании и рискови фондове, които спомагат на местния технологичен инкубатор „Hub71„.
Инкубаторът стартира по-рано тази година като част от по-широка инициатива от страна на правителството на Обединените арабски емирства (ОАЕ) за диверсификация на икономиката.
Инициативата предлага стимули, като офис пространство и здравни осигуровки, за да насърчи стартъп фирмите да се установят в региона.
“Основна част от нашето предлагане са стимулиращите програми, които намаляват бизнес разходите, като в същото време, им осигуряват свързаност в региона”, заяви изпълнителният директор на Hub71, Махмуд Ади в интервю за CNBC.
“Това е нова глава за нас тук, в региона, фокусирана върху подкрепа, инвестиране и изграждане на страхотни технологични компании“, каза Ибрахим Аджами, ръководител на “Ventures” в Mubadala Capital, пак по време на интервю за CNBC.
“През следващите 10 до 20 години ще видите големи световни технологични компании, които са започнали в този регион.”
Държавният инвеститор е заделил 15 милиарда долара за “Vision I” фонда на Softbank, който има участие в технологични компании като “Uber”, “WeWork” и “Slack”. Mubadala стартира своето технологично портфолио през 2007 г., със 770 милиона долара акции в американските чипмейкъри “Advanced Micro Devices”, които тя продаде миналия месец, след като направи 4.25 милиарда долара, според Reuters.
Първата инвестиция на новия фонд, насочени към Близкия Изток, отиде в дубайски стартъп наречен “Bayzat”, който помага на компаниите да автоматизират управлението на човешките ресурси. Това е една от първите компании, които намериха началото си в инкубатора Hub71.
Междувременно WeWork планира да пусне първото си пространство в ОАЕ, през следващата година в Hub71. Стартъпът за споделяне на офиси отложи IPO миналия месец, тъй като инвеститорите вдигнаха аларми за големите загуби на компанията и ръководството на нейния вече бивш изпълнителен директор – Адам Нюман.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Аджами заяви, че инвеститорите все повече се съсредоточават върху основите на компанията и дали основателите имат дългосрочен план да печелят пари.
Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.
Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.
Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.
Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).