През януари пазарът на NFT отбеляза спад, докато колекцията на Тръмп постигна забележителен ръст.
Общите продажби намаляха до $223 милиона през третата седмица, отбелязвайки спад от 22.5% спрямо предходната седмица. Въпреки този спад броят на купувачите на NFTсе е увеличил, като над 734,000 колекционери показват 34% увеличение на интереса.
На фона на предизвикателствата, пред които са изправени повечето NFT колекции, тази на Тръмп процъфтява според данни на CryptoSlam. Продажбите в мрежата на Polygon отбелязаха значително увеличение от 70% през януари. Дигиталните карти за игра на Тръмп, серия 2, също отбеляза 25% ръст на цените, потенциално повлиян от продължаващия сезон на избори в САЩ и активните усилия на Тръмп в кампанията.
Освен това Тръмп въведе бонус за купувачите на поне 100 NFT Trump Mugshot, което допринесе за увеличаване на продажбите на колекцията му.
Обратно, други NFT, особено тези, свързани с Ordinals, Етериум и Solana, отбелязват спад. Забележителни колекции като CryptoPunks и BAYC на Етериум по-конкретно спаднаха с приблизително 8% през последните две седмици.
Експертните доклади подчертават опасенията от „wash“ търговия при NFT колекциите в мрежи като Solana и Avalanche.
Wash търговията включва участие в покупката и продажбата на една и съща NFT с цел изкуствено завишаване на пазарната активност или създаване на измамна история на търговията. Въпреки че пазарът на NFT показа признаци на подобрение в края на 2023 г., в момента той се връща към меча тенденция.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.