В ясен знак за промяна на глобалната власт икономическият съюз БРИКС изпревари държавите от Г-7 по отношение на глобалния БВП (ППС), като през 2023 г. ще установи по-голямо влияние.
Статистическите данни разкриват, че блокът БРИКС вече разполага с 32% от световния БВП, надминавайки 30%, притежавани от ръководената от Съединените щати Г-7.
Тази промяна подчертава многополюсността, към която алиансът БРИКС активно се стреми през цялата година, като годишната среща на върха през 2023 г. бележи значително разширяване. Забележително е, че към този разширяващ се съюз ще се присъединят Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Иран, Египет и Етиопия.
Нарастващата значимост на алианса БРИКС през 2023 г. е очевидна, тъй като той за първи път разшири членството си и засили инициативите си за дедоларизация, което доведе до по-широко използване на местните му валути в световната търговия.
Тази кулминация на напредъка подчертава ключов момент във възхода на алианса, като блокът БРИКС изпревари държавите от Г-7 по отношение на глобалния БВП (ППС).
Освен това следва да се отбележи, че според Международния валутен фонд (МВФ) през 2014 г. Съединените щати престанаха да бъдат най-голямата икономика в света, като бяха изпреварени от Китай. БВП (ППС) на Китай сега е водещ в световен мащаб с $30 трилиона, докато САЩ следват с $25 трилиона.
С навлизането в 2024 г. алиансът БРИКС очаква по-нататъшна разграничаване, като включването на пет нови държави предлага икономически ползи. За разлика от тях, Г-7 е изправен пред труден път, за да си възвърне позицията на най-голям вносител на глобален БВП.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.