Биткойн получи широко признание в Съединените щати след одобрението на 11 спот Биткойн борсово търгувани фонда (ETF).
Въведени от известни емитенти като BlackRock, Fidelity и Bitwise, тези ETF-и събраха над $7 милиарда в общ обем на търговията през първите два дни на търговия.
Крипто индустрията отдавна очакваше това одобрение, като предвиждаше значителен приток на средства на пазара. Този ход отваря врати за големите финансови компании, които са наследници, и за инвеститорите на дребно, заинтригувани от криптовалутите, но колебаещи се относно техническите им тънкости.
Въпреки това сближаването на Биткойн с Уолстрийт внася определени рискове. Опасенията включват потенциална концентрация на собствеността върху BTC сред малка група институции, рискове от рехипотекиране и промени в структурата на управление на Биткойн общността.
Изявена тревога сред защитниците на крипто е концентрацията на всички BTC токени, подкрепящи ETF акциите, в ръцете на ограничен брой попечители. Забележително е, че Coinbase се очертава като попечител за повечето емитенти, с изключение на VanEck, които избират Gemini, и Fidelity, използващи вътрешното си решение за попечителство.
Джеймсън Лоп, съосновател и главен технически директор на компанията за попечителство на Биткойн Casa, подчертава ролята на попечителя като единствена точка на провал. Той отбеляза, че ограниченият брой попечители улеснява правителствените агенции да конфискуват Биткойн, заключени в ETF.
Напротив, Джефри Рос от Vailshire Capital смята, че тази загриженост е преувеличена, подчертавайки, че големите финансови компании разполагат с предпазни мерки срещу попечителски грешки.
Финансиализация на Биткойн, при която традиционните финансови практики оказват влияние върху икономиката на флагманската криптовалута, поражда допълнителни опасения.
Кейтлин Лонг, главен изпълнителен директор на Custodia, предупреди за нови форми на финансиализация, базирани на ливъридж, въпреки че Комисията по ценните книжа и фондовите борси забранява на попечителите да предоставят назаем BTC токените, които подкрепят дяловете на ETF. Това може да доведе до смесване, заместване на обезпеченията и ливъридж, което потенциално да застраши децентрализирания характер на Биткойн.
Тъй като емитентите на ETF натрупват значителни дялове от Биткойн, съществуват опасения за тяхното влияние върху бъдещото развитие на протокола. Потенциален форк на блокчейна на Биткойн би могъл да повлияе на емитентите на ETF, което да доведе до възпиране на подкрепата за форковете.
Някои твърдят, че тази загриженост е малко вероятна, тъй като е по-малко вероятно емитентите на ETF да участват активно в транзакциите във веригата.
Въпреки опасенията, някои смятат, че Биткойн ETF са временно решение за преходната фаза. Тъй като хората все повече възприемат Биткойн, особено по-младите поколения, които наследяват богатство, има оптимизъм, че зависимостта от ETF-ите ще намалее с течение на времето. В развиващия се пейзаж може да се наблюдава преход към пряка собственост и разбиране на присъщите качества на Биткойн.
Metaplanet, която често е сравнявана с японската MicroStrategy, си осигури 4 милиарда йени чрез облигации с нулева лихва.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.
Изглежда, че крипто пазарът се движи в нова посока, като вниманието се пренасочва от силно спекулативните меме монети към утвърдените мрежи от първи слой.
Крипто пазарът нарасна през 2025 г., като на 7 януари достигна пазарна капитализация от $3.76 трилиона, подхранван от политиките на САЩ в подкрепа на крипто.