През изминалата година коалицията БРИКС постави като приоритет намаляването на зависимостта от долара в международната търговия.
Годишната среща на върха през 2023 г. приключи с планове за разширяване с пет държави и различни инициативи, насочени към укрепване на местните валути.
Саудитска Арабия е сред петте нови държави, които ще се присъединят към този съюз, заедно с Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет, Иран и Етиопия. Очаква се нейната роля в усилията на блока срещу долара да бъде значителна.
Алиансът БРИКС значително предизвика глобалната геополитика през 2023 г., като последователно оспорва установения глобален ред и се застъпва за многополярност в международните отношения. Неотдавнашните съвместни усилия показват вероятно продължение на тези трансформационни начинания през следващата година.
Забележително е, че както Китай, така и Саудитска Арабия са готови да играят водеща роля в отклоняването от щатския долар в световен мащаб. Те се споразумяха за значителен валутен суап, с което затвърдиха ангажимента на Саудитска Арабия да използва местните валути на страните от БРИКС, като по този начин намали зависимостта си от щатския долар.
Дългогодишните връзки между Саудитска Арабия и Съединените щати, особено в рамките на БРИКС, бяха централна точка. И все пак геополитическите последици от нейното участие в усилията за дедоларизация могат да бъдат монументални. Очаква се споразуменията за валутен суап между Саудитска Арабия и страните членки на БРИКС да задълбочат този преход.
Споразумението между Саудитска Арабия и Китайската народна банка за тригодишен валутен суап на стойност $6.93 милиарда, само в китайска валута, означава значителна стъпка напред. Този ход подобрява достъпа на близкоизточната държава до местна валута и може да окаже потенциално въздействие върху световния пазар, като евентуално промени позицията на щатския долар на него.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.