Наскоро Китай и Саудитска Арабия финализираха споразумение за валутен суап на стойност $7 милиарда, което е част от глобалното оттегляне от щатския долар.
Споразумението е с продължителност три години и дава възможност за обмен на до 50 милиарда юана или 26 милиарда риала. Макар и на пръв поглед скромно, значението му е голямо, като се има предвид позицията на Саудитска Арабия като основен износител на петрол в света и господстващото положение на долара в световната търговия с петрол.
Въпреки че Русия е основният източник на петрол за Китай, китайските митнически данни от 2022 г. показват внос на саудитски суров петрол на стойност $65 милиарда, което представлява около 83% от общия износ на Китай от Саудитска Арабия. В стремежа си да намали влиянието на долара Китай активно насърчава интернационализацията на юана.
Докладите на RBC и JPMorgan подчертават тази промяна. RBC отбеляза, че една четвърт от търговията на Русия извън Китай използва юана за разплащания, докато JPMorgan подчерта нарастващата тенденция за търговия с петрол във валути, различни от долара. Линиите за валутни суапове на Китай достигнаха 117.1 милиарда юана през септември, което е рекордно високо равнище според анализ на Bloomberg.
През тази година Китай сключи подобни споразумения за валутен суап с държави като Аржентина, като натрупа 29 активни суап споразумения на обща стойност над 4 трилиона юана. Пекин допълнително насърчава чуждестранния достъп до пазарите си чрез емитиране на облигации тип “панда“. По време на неотдавнашната инициатива “Пояс и път” китайските банки отпуснаха заеми в юани на държави като Перу и Малайзия, подчертавайки ангажимента си да разширят глобалния обхват на юана.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.