Наскоро Китай и Саудитска Арабия финализираха споразумение за валутен суап на стойност $7 милиарда, което е част от глобалното оттегляне от щатския долар.
Споразумението е с продължителност три години и дава възможност за обмен на до 50 милиарда юана или 26 милиарда риала. Макар и на пръв поглед скромно, значението му е голямо, като се има предвид позицията на Саудитска Арабия като основен износител на петрол в света и господстващото положение на долара в световната търговия с петрол.
Въпреки че Русия е основният източник на петрол за Китай, китайските митнически данни от 2022 г. показват внос на саудитски суров петрол на стойност $65 милиарда, което представлява около 83% от общия износ на Китай от Саудитска Арабия. В стремежа си да намали влиянието на долара Китай активно насърчава интернационализацията на юана.
Докладите на RBC и JPMorgan подчертават тази промяна. RBC отбеляза, че една четвърт от търговията на Русия извън Китай използва юана за разплащания, докато JPMorgan подчерта нарастващата тенденция за търговия с петрол във валути, различни от долара. Линиите за валутни суапове на Китай достигнаха 117.1 милиарда юана през септември, което е рекордно високо равнище според анализ на Bloomberg.
През тази година Китай сключи подобни споразумения за валутен суап с държави като Аржентина, като натрупа 29 активни суап споразумения на обща стойност над 4 трилиона юана. Пекин допълнително насърчава чуждестранния достъп до пазарите си чрез емитиране на облигации тип „панда„. По време на неотдавнашната инициатива „Пояс и път“ китайските банки отпуснаха заеми в юани на държави като Перу и Малайзия, подчертавайки ангажимента си да разширят глобалния обхват на юана.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.