Home

БРИКС: Трябва ли САЩ да се притеснява от движението на съюза срещу долара?

18.12.2023 8:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Трябва ли САЩ да се притеснява от движението на съюза срещу долара?

Неотдавнашното включване на нови членове в БРИКС породи загриженост у американските политици, особено по отношение на потенциалното ускоряване на дедоларизацията, както подчерта бивш служител на Държавния департамент.

Томас Хил, пишейки за Атлантическия съвет, подчерта добавянето на Египет към групата БРИКС, докато Алжир и Тунис се сблъскаха с отказ, което показва вероятна склонност на северноафриканските държави към по-активно застъпване за дедоларизацията.

Хил, който понастоящем е директор на програмата за Северна Африка в Института за мир на САЩ, подчерта потенциалните последици от инициативата за дедоларизация, водена от БРИКС. Той предупреди, че това развитие трябва да бъде причина за тревога сред политиците в САЩ, особено в светлината на неотдавнашното разширяване на членството в БРИКС. Хил посочи, че утвърдени съюзници на САЩ като Египет, Саудитска Арабия и ОАЕ вече проучват стратегии за дедоларизация с подкрепата на Пекин.

Икономическата коалиция, която първоначално включваше Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, тази година активно насърчаваше плановете си да оспори господстващото положение на щатския долар в световната финансова система. Въпреки ограниченото въздействие на усилията на БРИКС да замени хегемонията на долара, според Хил приемането на шест нови държави през август предоставя възможност за засилена глобална координация.

Той изтъкна потенциала на тези нови членове да улеснят нови търговски връзки, които биха могли да подкрепят алтернативни валути в рамките на БРИКС. Хил подчерта ролята на Египет за оказване на влияние върху дедоларизацията в Алжир и Тунис чрез водещата си роля в рамките на съществуващите търговски рамки. Освен това той спомена, че чрез връзките на Египет с ОАЕ и Саудитска Арабия БРИКС може да получи разширен достъп до търговски зони като Голямата арабска зона за свободна търговия (GAFTA) и Общия пазар за Източна и Южна Африка.

Хил наблегна на забележителни промени, които показват промяна. Например Египет емитира облигации “панда“, деноминирани в юани, за да управлява дълга си, а Банката на Русия разшири списъка си с валути, използвани за определяне на обменните курсове на рублата, включително египетската лира.

В ход е по-нататъшно развитие на инициативите за дигитални валути, включващи Китай, Хонконг, Тайланд и ОАЕ, с цел създаване на платформа за дигитален юан за улесняване на трансграничните плащания, посочи Хил.

Намаляването на зависимостта от щатския долар може потенциално да намали стимулите за придържане към финансовия механизъм SWIFT – международна банкова мрежа, използвана от САЩ за налагане на санкции.

Хил изтъкна по-широките последици, като предположи, че глобалната координация срещу долара може да повлияе на фискалната стабилност на САЩ, ограничавайки способността на страната да поддържа значителни федерални дефицити и да управлява ефективно разходите по дълга.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.