Цените на петрола се задържат стабилни в сряда, като инвеститорите оценяват въздействието на удължаването на съкращенията на ОПЕК+ върху предлагането, докато се бореха с влошената прогноза за търсенето в Китай.
Към 11:00 ч. българско време фючърсите на суровия петрол тип „Brent“ поевтиняха с 5 цента (0.06%) до $77.15 за барел, докато фючърсите на американския суров петрол тип „WTI“ отбелязаха спад от 16 цента (0.22%), приземявайки се на $72.16 за барел.
Миналата седмица Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) се споразумяха за доброволно съкращаване на добива с около 2.2 млн. барела на ден за първото тримесечие на 2024 г. Представители на Саудитска Арабия и Русия намекнаха за възможността за удължаване или задълбочаване на тези съкращения след март.
Въпреки тези решения двата бенчмарка затвориха на най-ниското си ниво от 6 юли насам през предходната сесия, отбелязвайки четиридневна серия от загуби.
Опасенията относно икономическото благосъстояние на Китай, които потенциално могат да ограничат търсенето на горива във втория по големина потребител на петрол в света, продължиха да оказват натиск за понижаване на цените.
Moody’s понижи перспективата на китайския рейтинг А1 от стабилна на негативна, позовавайки се на „повишените рискове, свързани с устойчивия, по-нисък средносрочен икономически растеж и продължаващото съкращаване на сектора на недвижимите имоти„.
В четвъртък Китай ще представи предварителни данни за търговията, включително за вноса на суров петрол. По-ранни данни сочеха спад в работата на рафинериите в Китай през ноември.
Планираното за сряда пътуване на руския президент Владимир Путин до Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия включва срещи с президента на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед ал Нахаян и саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман. Дискусиите ще обхванат петрола и споразумението ОПЕК+, както посочват от Кремъл.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.