В съвместното изявление се набляга на осъждането на насилието, засягащо както израелското, така и палестинското цивилно население, като се призовава за незабавно хуманитарно примирие, водещо до прекратяване на военните действия.
В него се подчертава необходимостта от предотвратяване на по-нататъшна дестабилизация в региона и се призовават всички страни да проявяват максимална сдържаност, включително съюзниците на Израел и поддръжниците на Хамас.
Освен това лидерите се застъпиха за освобождаването на незаконно задържаните цивилни граждани и потвърдиха подкрепата си за двустранно решение за палестинците – цел, която китайският лидер Си Дзинпин подкрепи с призив за „международна мирна конференция„, която да сложи край на конфликта и да постигне консенсус.
Президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса обвини Израел във военни престъпления, като се застъпи твърдо за правата на палестинците. Това мнение беше отразено в дискусиите около сезирането на Международния наказателен съд (МНС) за разследване на Израел. Междувременно руският президент Путин разкритикува американската дипломация в конфликта и предложи държавите от БРИКС да изиграят значителна роля за намирането на решение.
Тази среща се проведе на фона на продължаващия конфликт на Русия в Украйна и подчерта еволюцията на БРИКС от икономически съюз към политически форум, целящ да балансира световните сили. Въпреки че не определи Хамас като терористична група, единната позиция на групата подчерта спешната необходимост от усилия за мир и стабилност в Близкия изток.
БРИКС, надхвърляйки икономическия си произход, се позиционира като потенциален посредник в международни конфликти, целящ да се противопостави на западното господство в световните дела. Тази среща показа колективното желание на тези нации да се справят с критични глобални проблеми, като същевременно се застъпи за балансиран подход към израелско-палестинския конфликт.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).