В обширна оценка Уил Клементе, он-чейн анализатор и съосновател на Reflexivity Research, представи проницателна гледна точка за това как цената на Биткойн може да се държи в условията на рецесия.
Неговите прозрения оспорват общоприетото убеждение, че BTC, който обикновено се разглежда като актив с повишен риск, ще пострада по време на икономически спад. Вместо това Клементе предложи нюансирано разбиране на връзката му с пазарната ликвидност и икономическите цикли.
Аргументът на Клементе се върти около разглеждането на BTC като хедж срещу парично обезценяване, а не като типичен актив, свързан единствено с икономическите резултати:
Биткойн служи като хедж срещу обезценяване на паричната маса. Стойността му има тенденция да намалява, когато ликвидността се свива, и да се увеличава, когато ликвидността се подобрява.
Тази гледна точка става ключова за разбирането на поведението на Биткойн след декември 2021 г., когато той отбеляза спад. Клементе обясни този спад директно с намалената пазарна ликвидност, което съответства на ролята на BTC като хедж срещу парично обезценяване.
Като се имат предвид настоящите икономически показатели, сигнализиращи за потенциално намаляване на инфлацията, Клементе предположи потенциално облекчаване на строгите парични политики, което вероятно ще доведе до увеличаване на ликвидността. Интригуващо е, че според него рецесията може по парадоксален начин да стимулира това нарастване на ликвидността, като по този начин създаде бича среда за цената на BTC:
Стойността на Биткойн не е свързана с икономическите дейности, тъй като при него липсват парични потоци; по-скоро в исторически план тя е тясно свързана с ликвидността.
Клементе разгледа и потенциалните сценарии за тежки кредитни кризи, подобни на преживяната през март 2020 г. Той призна, че по време на такива събития първоначално се предпочитат традиционните сигурни убежища като щатски долари или държавни ценни книжа пред Биткойн. Той обаче прогнозира, че значителните вливания на ликвидност след такива събития биха могли да предизвикат бързо възстановяване на Биткойн, наподобяващо V-образна крива.
Размишлявайки върху минали погрешни схващания в общността, Клементе призна, че мнозина, включително и той самият, преди са разбирали погрешно ролята на BTC като хедж:
Значителната заблуда през 2021 г. беше разглеждането на BTC като хедж срещу CPI, а не като ликвидност. CPI изостава от ликвидността.
Предвиждайки преминаване към увеличаване на ликвидността на фона на настоящия спад на инфлацията, той очаква положително влияние върху стойността на Биткойн като хедж срещу парична девалвация.
Анализът на Клементе също така се задълбочи във възприятието на по-широкия пазар. Отправяйки критики, предполагащи, че пазарът третира BTC като рисков актив с висока бета-стойност, той подчерта важността на анализа на корелацията между Биткойн тенденциите и ликвидността.
Той предизвика скептиците да преценят дали ликвидността е на път да се повиши или да спадне през следващите месеци, утвърждавайки съответствие между поведението на пазара и неговия анализ:
Наложете Биткойн с тенденциите в ликвидността, след което преценете дали има вероятност ликвидността да се повиши или понижи през следващите 12 месеца. Пазарът категорично потвърждава моята гледна точка. Всичко това е фактологичен анализ, лишен от емоции. Проучете фактите.
В заключение, изчерпателният анализ на Клементе предлага нова перспектива за разбиране на потенциалната траектория на BTC по време на рецесия. Като свързва динамиката на цената ѝ с тенденциите в ликвидността, а не с преките икономически резултати, той представя убедителни аргументи защо рецесията може да бъде изненадващо от полза за Биткойн.
I keep hearing that Bitcoin will dump during a prolonged recession because its a "risk on asset" and its performance after December 2021 is "proof" of this.
Bitcoin is a hedge against monetary debasement. It goes down when liquidity declines and goes up when liquidity rises.…
— Will (@WClementeIII) November 20, 2023
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Нов анализ на крипто компанията Matrixport предполага, че настоящото рали на Биткойн се дължи на силен интерес на спот пазара, а не на рискови спекулации, което бележи преход към по-стабилна пазарна динамика.
Крупен крипто инвеститор разбуни пазара на деривати, като отвори една от най-големите лонг позиции, наблюдавани досега в децентрализираните борси.
Биткойн достигна нов рекорд, преминавайки границата от $109,000, след силен възходящ поход.