След разпадането на Съветския съюз Русия първоначално прие западните правни и бюрократични норми, предимно от Европа.
Въпреки това обтегнатите отношения със Запада след нахлуването в Украйна накараха Русия да потърси алтернативни съюзи, като Близкият изток се очерта като ключов път.
Значението на Близкия изток в руската политика и икономика нарасна след конфликта в Украйна. Търговията с региона процъфтява, създават се нови транспортни маршрути към Русия, а значителен брой руснаци, разселени от конфликта, се преселват там, което променя динамиката на влияние.
Търговските и икономическите връзки с Турция се разшириха значително, като през 2022 г. надхвърлиха $60 милиарда, превръщайки Турция във втория по големина търговски партньор след Китай. Турция се превърна в ключов фактор в различни сектори, включително въздушния транспорт и вноса на високотехнологични продукти.
Иран изигра решаваща роля като военен съюзник по време на конфликта в Украйна, като доставяше на Русия основно военно оборудване. Обединените арабски емирства също отбелязаха съществено нарастване на значението си, като през 2022 г. показаха 68% увеличение на търговския оборот до $9 милиарда.
Москва координира стратегиите си за износ на петрол и подходите към конфликтите в Близкия изток със Саудитска Арабия. Руските войски продължават да действат в Сирия, където се намира единствената руска военна база извън бившия Съветски съюз.
Ключови проекти, включително транспортният коридор Север-Юг и планираният газов хъб в Турция, подчертават стратегическите инвестиции на Русия в региона. Забележително е, че в Близкия изток понастоящем живее разрастваща се руска диаспора, като Турция и ОАЕ са сред основните дестинации за преместване след войната.
Притокът на руски граждани в тези страни, увеличаването на туризма и създаването на руски компании допринасят за икономическото значение на региона. Тази миграция оказва влияние и върху отразяването на конфликтите в Близкия изток в руските медии, които се придържат повече към ислямските държави и водят до неочаквани последици като антиизраелски демонстрации в руския Северен Кавказ.
Освен това двугодишният ислямски банков експеримент в Русия, макар и със символично значение, поражда икономически съмнения. Тази промяна в ориентацията насърчава по-тесните връзки между руските официални лица и Близкия изток, което оказва влияние върху различни държавни институции.
Успоредно с това интересът на Русия към авторитарната модернизация на Близкия изток, стратегиите за санкции и традиционните ценности предполага изместване на фокуса от европейските модели. Близкият изток се превръща в източник на вдъхновение за прозрения относно семейството, религията и ролите на половете, особено при нарастващото мюсюлманско присъствие в Русия.
Тази тенденция също така пренасочва бизнеса и кариерата към региона, като се очаква рязко увеличаване на руските студенти, изучаващи Близкия изток, въпреки опасенията за авторитаризъм в двата региона, които застрашават академичните среди.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).