Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите наложи санкции на руската гражданка Екатерина Жданова за участието ѝ в прането и прехвърлянето на средства за руския елит с помощта на виртуална валута.
Това действие е част от по-широка инициатива, насочена към руски държави и елити, използващи виртуална валута, за да се смекчи въздействието на международните санкции.
Брайън Е. Нелсън, заместник-министър на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване, подчерта ангажимента за защита на американската и международната финансова система от експлоатация, особено в сферата на дигиталните активи.
Според информацията Жданова е помогнала на руски клиент да укрие богатството си, като в крайна сметка насочила над $2.3 милиона към Западна Европа чрез измамни практики, като например фалшиво откриване на инвестиционни сметки и сделки с недвижими имоти. Тази незаконна финансова дейност има потенциала да заобиколи американските и международните санкции, които имат за цел да държат Русия отговорна за неоправданата ѝ агресия.
Жданова е използвала услугите на посочената от OFAC руска борса за криптовалути Garantex Europe OU, известна с грубото си пренебрегване на отговорностите за борба с прането на пари/финансирането на тероризма (AML/CFT). Тя е използвала комбинация от виртуална валута, пари в брой и традиционни бизнеси, за да улесни тези трансфери.
Освен това Жданова е управлявала трансфери чрез дигитална валута за олигарси, които се преместват в световен мащаб, включително е съдействала на руски олигарх да прехвърли над $100 милиона в Обединените арабски емирства.
Тя също така е играла роля в създаването на „услуга за данъчно пребиваване в Обединените арабски емирства“ за руски клиенти, като потенциално е подпомагала прикриването на самоличността им. Тази услуга предоставя на клиентите статут на данъчно пребиваване в Обединените арабски емирства, идентификационна карта и банкова сметка, като плащанията се извършват в брой или във виртуална валута. Средствата постъпвали в банкова сметка в Дубай и впоследствие се прехвърляли в чуждестранни банкови сметки по преценка на клиента.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.