Според източник, цитиран от Reuters във вторник, Аржентина е използвала китайската си линия за валутен суап, за да покрие частично плащане към Международния валутен фонд (МВФ), дължимо през октомври.
Общо Буенос Айрес е имал дълг към МВФ в размер на 1.98 милиарда специални права на тираж (СПТ), равняващи се на $2.6 милиарда. СПТ са международен резервен актив, създаден от МВФ.
През миналия месец Аржентина разполагаше с 1.4 милиарда СПТ и използва китайски юани, за да покрие останалата част от недостига.
Това плащане обхващаше задълженията, произтичащи от споразумението за дълг на стойност $44 милиарда с МВФ, което замени предишната неуспешна спасителна програма от 2018 г.
Решението за използване на юани произтича от продължаващата борба на Аржентина с намалените доларови резерви, което накара правителството да разчита на суаповата си линия от 18 милиарда юана многократно през тази година. Между юни и юли бяха използвани юани на стойност приблизително $2.8 милиарда, за да бъдат изпълнени ангажиментите към МВФ.
Макар че Аржентина се обръща към китайските юани за погасяване на задълженията си към МВФ, тя също така използва средствата на МВФ за уреждане на дългове с Китай.
През август Аржентина изплати $1.7 милиарда на Китайската народна банка, като използва средства, получени от МВФ. Бяха възстановени суми и на други кредитори, като Катар и Банката за развитие на Латинска Америка.
Освен това през юни дневните транзакции в юани на валутните пазари на Аржентина достигнаха рекордно високи стойности от 28%, като над 500 компании се стремяха да се снабдят с вносни стоки, използвайки юани. Въпреки това щатският долар остава предпочитана валута сред аржентинските потребители, които все повече разчитат на него при ежедневните транзакции поради намаляващото доверие в песото на страната.
Предложението за доларизация на аржентинската икономика се превърна в основна тема на президентските избори в страната, застъпена от кандидата Хавиер Милей. Макар че изборите се проведоха през октомври, кандидатът на либертарианците ще се изправи на втори тур срещу министъра на икономиката Серхио Маса на 19 ноември.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.