БВП на Китай нарасна с 4.9% на годишна база през третото тримесечие, надминавайки пазарните очаквания поради засилената подкрепа за икономиката от страна на Пекин, както съобщи Националното статистическо бюро (НСБ) на Китай.
Този ръст е значително подобрение в сравнение с разширяването с 0.5% през предходното тримесечие. Прогнозите на икономистите бяха за 4.5% годишен ръст. През първото тримесечие БВП нарасна с 4.5% на годишна база, а през второто тримесечие увеличението бе 6.3%.
Китайските официални лица изразиха предпазливост, като отбелязаха по-сложната външна среда и недостатъчното вътрешно търсене. За да изпълни и без това ниската си цел за годишен растеж от 5%, Пекин предприе мерки за стабилизиране на имотния и банковия сектор, както и за укрепване на фондовия пазар и юана.
Говорителят на НБС Шън Лаюн заяви, че Китай е на път да постигне целта си за 2023 г., като се очаква икономиката да продължи да се подобрява и през четвъртото тримесечие. Той обаче подчерта сериозното въздействие на пандемията върху частния сектор и необходимостта от правителствена подкрепа.
Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis, подчерта, че неотдавнашните усилия за стабилизиране от страна на Пекин показват отговор на възникващите проблеми във финансовата система. Тя изрази съмнения, че ръст от 5% за годината ще бъде достатъчен за преодоляване на тези опасения.
Продажбите на дребно през септември показаха 5.5% увеличение спрямо същия период на миналата година, което не оправда надеждите за двуцифрен растеж след пандемията. Инвестициите в дълготрайни активи, които са ключов показател за капиталовите разходи, нараснаха с 3,1% през първите девет месеца на годината. Пекин се фокусира върху стимулирането на високотехнологичното производство и стремежа към технологична самодостатъчност.
Инвестициите в недвижими имоти обаче отбелязаха спад от 9.1% през същия период, което отразява широко разпространеното неизпълнение на дългове от страна на строителните предприемачи и вялите продажби на апартаменти. Новозапочнатите жилища намаляха с над 20% в сравнение с предходната година.
Китай работи за преминаване на икономиката си от инвестиции, захранвани с дългове, към по-устойчив растеж, като набляга на потребителските услуги и високотехнологичното производство. Тази промяна е предизвикателство, особено предвид забавянето на сектора на недвижимите имоти, което се отразява на доверието.
В края на септември инвестициите в частния сектор се понижиха с 0.6%, което е допълнителен спад спрямо спада от 0.2% през юни. Индустриалното производство, което е съществен двигател на китайския растеж, отбеляза увеличение с 4.5% през септември спрямо предходната година.
Несигурността заобикаля китайския износ поради фактори като конфликта между Израел и Хамас в Близкия изток и обтегнатите отношения между САЩ и Китай. Анализаторите на Goldman Sachs отбелязаха положителните признаци в икономиката, но очакваха по-нататъшни мерки за облекчаване на политиката, особено предвид продължаващия спад в сектора на недвижимите имоти и крехкото доверие.
След оповестяването на данните индексът CSI 300 на компаниите, листвани в континентален Китай, спадна с 0.7%. Марсела Чоу, глобален пазарен стратег в JPMorgan Asset Management, очаква сектори като модерното производство и възобновяемата енергия да се възползват от устойчивата политическа подкрепа на Пекин.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
V kitai ima kriza ot sigurno otnpredi 100 gidini ne e imal takava kriza, za kakvo govorite