Нежеланието на индийското правителство да разреши на контролираните от държавата рафинерии да използват китайска валута за закупуване на руски петрол е довело до забавяне на плащанията за поне седем доставки, съобщават вътрешни лица.
Този спор все още не е прекъснал доставките на петрол, тъй като руски компании като „Rosneft“ продължават да доставят на контролираните от държавата индийски рафинерии. Индия се превърна в най-големия вносител на руски морски петрол през тази година, възползвайки се от намалените цени, дължащи се на това, че някои западни държави спряха вноса заради конфликта в Украйна.
Въпреки това рафинериите често се сблъскват с трудности при уреждането на сделките с петрол с Москва поради наложената от САЩ и ЕС горна граница на цените от $60 за барел, което налага използването на алтернативни валути като емиратски дирхами за доставките, надвишаващи горната граница. Въпреки че през юли индийските рафинерии започнаха да използват юани, за да плащат за част от руския петрол, неудобството на правителството от този подход е ясно.
Индийското правителство не е забранило изрично използването на юани, но не насърчава и не улеснява подобни транзакции. Въпреки че плащанията за поне седем доставки са в процес на изпълнение, не е ясно дали правителството директно е инструктирало рафинериите да спрат да използват юани.
Търговците са били отворени за сделки в дирхами, но руските продавачи настояват за юани. Индийската петролна корпорация, водещата рафинерия, и преди е използвала юани и други валути, за да плаща за руски петрол. Други държавни рафинерии, като Bharat Petroleum и Hindustan Petroleum, които досега не са използвали юани, са призовани от руските доставчици да извършват плащания в китайска валута.
Разплащанията в юани увеличават разходите, тъй като рупиите трябва първо да се конвертират в хонконгски долари и след това в юани. Този процес добавя допълнителни 2-3 % към разходите в сравнение с разплащането в дирхами. Държавните рафинерии биха предпочели да използват рупии, но Русия се колебае поради изкривения търговски баланс.
Използването на юани се разглежда от някои в Индия като облагодетелстване на Китай, особено след граничния конфликт през 2020 г., който доведе до жертви и от двете страни.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.
Нали искахте да сте в Брикс мама ви индийска чалмосани талибани сега ще плащате в мани и рубли за петрола да ви дойде акъла