Начало » Други » Манипулира ли Япония валутният пазар за да стабилизира йената спрямо долара?

Манипулира ли Япония валутният пазар за да стабилизира йената спрямо долара?

06.10.2023 17:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Манипулира ли Япония валутният пазар за да стабилизира йената спрямо долара?

Индия, която е член на групата БРИКС, наскоро беше обвинена в "пазарна интервенция" на валутните пазари. Според информацията голяма индийска държавна банка агресивно е продавала щатски долари на световните пазари миналия месец.

Неразкрит източник сподели предположение, че тази разпродажба може да е била инициирана от Резервната банка на Индия, централната банка на страната, в опит да се предотврати по-нататъшното понижение на рупията. Следвайки стъпките на Индия, Япония, сега е изправена пред подобни обвинения в пазарна интервенция, целяща да стабилизира стойността на йената спрямо щатския долар.

Тези подозрения за пазарна интервенция възникнаха, след като през септември Масато Канда, заместник-министър на финансите на Япония, обяви, че правителството ще се заеме със спекулативната търговия на валутните пазари. Канда подчерта ангажимента на Япония да предприеме необходимите мерки за укрепване на йената и да противодейства по подходящ начин на засилващия се щатски долар.

Във вторник, 3 октомври 2023 г., на фона на рязкото поскъпване на щатския долар японската йена отбеляза подем. Това развитие породи опасения сред търговците за потенциална интервенция.

От предходното тримесечие насам японските власти активно работят за предотвратяване на поевтиняването на йената спрямо щатския долар. Макар че в понеделник зелените пари надхвърлиха равнището от 150, отбелязвайки първия такъв случай през 2023 г., впоследствие на следващия ден те спаднаха до 147.30 спрямо йената.

Валутният пазар рядко е свидетел на толкова значителни колебания в рамките на един ден, което предизвика спекулации за участието на Япония на валутния пазар.

Освен Индия и Япония Китай, друг член на алианса БРИКС, публично обяви намеренията си да ограничи възхода на щатския долар. През септември Китай задължи институциите в страната да държат само една трета от депозитите си в щатски долари.

Този ход е част от по-широката стратегия на администрацията на Си Дзинпин за намаляване на зависимостта от щатския долар и насърчаване на ролята на юана. Очевидно е, че членовете на БРИКС, Индия и Китай, споделят загрижеността си за повишаването на курса на щатския долар, като сега към тази позиция се присъединява и Япония.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на JPMorgan с коментар за стабилните монети

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.

16.07.2025 9:50 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Как се генерира доход от притежание на USDC – ето какво трябва да знаем

Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.

16.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kraken стартира американска платформа за крипто деривати

Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.

15.07.2025 21:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.