Международната асоциация, която наблюдава централните банки, успешно завърши изпитание за трансгранична търговия с дигитални валути на централните банки (CBDCs) и децентрализирана финансова технология (DeFi).
Банката за международни разплащания (БМР), в сътрудничество с централните банки на Франция, Сингапур и Швейцария, проведе експеримент за оценка на ефикасността на трансграничната търговия и сетълмента на CBDC на „едро„, обозначавани като „wCBDC„, между симулирани финансови субекти, както се посочва в прессъобщение на БМР.
В този контекст wCBDC се използват от финансовите институции за сетълмент на плащания на едро, за разлика от CBDC на дребно, които се предоставят на широката общественост за ежедневни транзакции, според Европейската централна банка.
Наречен „Проект Мариана„, пробният продукт на БМР включва хипотетични wCBDC в евро, сингапурски долар и швейцарски франк, заедно със стандартизиран технически токен, осигурен от публичен блокчейн, за да се улесни обменът между тези валути.
Освен това проектът „Мариана“ използва мостове за прехвърляне на wCBDC и включва автоматичен маркет мейкър (AMM) за целите на търговията.
БМР разясни:
За проекта Мариана AMM комбинира ликвидността на хипотетичните wCBDC в евро, сингапурски долар и швейцарски франк, като използва иновативни алгоритми, позволяващи автоматично определяне на цената и изпълнение на спот валутни сделки с незабавен сетълмент.
Тези протоколи могат да бъдат възприети от следващото поколение инфраструктури на финансовите пазари, като рационализират трансграничната търговия и сетълмента между финансовите институции.
БМР подчерта, че проектът „Мариана“ е проведен единствено с експериментална цел и не означава, че някоя от участващите държави понастоящем има намерения да емитира wCBDC или да използва DeFi технологията.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.
Bunq, една от водещите дигитални банки в Европа, стартира търговия с криптовалути в партньорство с Kraken, позволявайки на потребителите да купуват и продават над 300 дигитални активи директно от своето банково приложение.