В условията на променяща се геополитическа обстановка Иран е готов да се възползва от очакваното си членство в групата на нововъзникващите икономики БРИКС.
Мохамед Бакер Калибаф, председател на иранския парламент, разкри интереса на Иран да приеме “BRICS PAY” – платформата за електронна банкова комуникация на групата – като алтернатива на системата на Обществото за световна междубанкова финансова телекомуникация (SWIFT).
Калибаф обяви плановете на Иран да въведе “BRICS PAY” от 1 януари 2024 г. в отговор на финансовите предизвикателства, които поставя SWIFT – ключова услуга за финансова комуникация, чиито корени са в Белгия. За съжаление връзките на SWIFT с Иран бяха прекъснати през предходните години, главно поради наложените от САЩ санкции.
Калибаф подчерта значителните възможности, които този преход може да разкрие. Чрез по-тясно обвързване с държавите от БРИКС -Иран цели да укрепи търговските си отношения. Тези държави вече представляват приблизително 30% от общата търговия на Иран.
Разкритията на председателя на парламента за BRICS PAY последваха участието му в среща на парламентарните лидери на страните от БРИКС в Южна Африка, както съобщиха от Press TV.
Той подчерта потенциала на BRICS PAY за съживяване на глобалните търговски ангажименти на Иран. Освен за смекчаване на неуспеха, причинен от SWIFT, “BRICS PAY” има потенциал да постигне целта на Иран за укрепване и разширяване на глобалните му търговски мрежи.
Освен това Калибаф оцени високо въвеждането на този платежен механизъм като значителна стъпка напред за консорциума БРИКС. “BRICS PAY” обещава да рационализира търговските процеси, намалявайки зависимостта от западноцентристки системи като SWIFT.
Визията на тази система, както е описана на официалния портал на BRICS PAY, е да се даде възможност на бизнеса и потребителите в рамките на териториите на БРИКС и извън тях. Тя има за цел да улесни сигурните и лесни транзакции в местните валути, като същевременно работи за намаляване на сложността и разходите, свързани с международните плащания.
Стремежът на Иран към BRICS PAY е не само стратегически ход, но и означава по-широка промяна в динамиката на световната финансова мощ, тъй като държавите търсят независимост от традиционно доминиращите системи.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.