Лице със злонамерени намерения, отговорно за пробива на добре известната крипто борса FTX в периода на нестабилност, наскоро е инициирало прехвърлянето на значителна сума криптоактиви.
Според информацията, получена от платформата за блокчейн анализ Arkham, този хакер, който притежава портфейл от дигитални активи на стойност над $300 милиона, сега е осъществил движението на Етериум (ETH) токени за първи път от 2022 г. насам.
Breaking: The FTX Hacker holding over $300M of assets has moved ETH for the first time since 2022.
A total of $8M thus far has been moved via RailGun and Thorchain.
A visualization of the flow of funds can be seen below on the Arkham Tracer. 👇 pic.twitter.com/spBR2So3nb
— Arkham (@ArkhamIntel) September 30, 2023
Данните на Arkham разкриват, че чрез системата за смарт договори RailGun (RAIL) и децентрализирания протокол за обмен Thorchain (RUNE) са били извършени транзакции на стойност приблизително $8 милиона под формата на Етериум.
Според записите на Arkham, портфейлът, идентифициран като „FTX Exploiter„, понастоящем притежава активи на стойност $1.7 милиона в Dai (DAI), $3.97 милиона в Tether (USDT), $30,000 в USDC, заедно с монети Binance Coin (BNB) на стойност $43,000, Биткойн (BTC) на стойност $42,000 и Wrapped Bitcoin (wBTC) на стойност $8,500. През ноември 2022 г., приблизително по времето, когато FTX подаде молба за обявяване в несъстоятелност, борсата разкри, че е станала жертва на кибернетична атака, в резултат на което е претърпяла загуба в размер на $383 милиона.
Track the FTX Hacker's transactions here:https://t.co/KEQoMCFcwt pic.twitter.com/pb1k2zu2E4
— Arkham (@ArkhamIntel) September 30, 2023
Впоследствие Райн Милър, главният юрисконсулт на FTX, направи изявление, в което информира търговците за пробива и предупреждава инвеститорите да не влизат в уебсайта на FTX поради потенциалното изтегляне на троянски коне. Той също така спомена, че някои средства са били възстановени.
През следващите дни стана ясно, че извършителят е станал един от най-големите притежатели на Етериум в световен мащаб, като е консолидирал откраднатите активи в ETH. Данните от изследователя на Етериум Etherscan показаха, че портфейлът, известен като „FTX Accounts Drainer“, се е издигнал до ранга на 35-ия по големина притежател на Етериум в света по това време.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.