По-голямата част от членовете на БРИКС изнасят суров петрол в целия свят, включително в САЩ, Европа и други западни съюзници.
Саудитска Арабия, ОАЕ, Иран, Египет, Етиопия и вече санкционираната Русия изнасят милиони барели петрол всяка година.
Дори наскоро руските производители на петрол доставиха първите си товари суров петрол „CPC Blend“ на Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Цената на суровия петрол в момента е $90 за барел, а водещата инвестиционна банка JP Morgan прогнозира, че през следващите три години суровината ще поскъпне с още 67%.
Кристиян Малек, водещ изследовател на JP Morgan в областта на енергийните акции в Европа, Близкия изток и Африка, публикува доклад, в който се посочва, че „енергийният суперцикъл“ ще доведе до покачване на цените на суровия петрол до $150 за барел.
Според доклада това повишение на цените може да се случи тази цена през следващите три години.
„Нарастващият енергиен суперцикъл може да бъде единствената движеща сила за скока на цените„, пише Малек в доклада.
Скокът на цените на суровия петрол може да се отрази на световните пазари и да доведе до сътресения на акциите.
JP Morgan не е единствената компания, която прогнозира рязко покачване на цената на суровия петрол.
Водещата инвестиционна банка Goldman Sachs също прогнозира, че цените на петрола могат да достигнат $110 за барел до края на 2023 г.
Освен това през август Международната агенция по енергетика (IEA) съобщи, че цените на петрола са във възходяща тенденция.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.