НАЧАЛО Други

САЩ стимулира икономическото си партньорство с Виетнам

12.09.2023 15:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ стимулира икономическото си партньорство с Виетнам

Съединените щати и Виетнам сключиха значителни бизнес споразумения и сътрудничества, включващи корпорации като Boeing, Microsoft и Nvidia. 

Това развитие идва в отговор на нарастващото влияние на Китай и означава значителна промяна в отношенията между двете държави, които преди това бяха противници.

По време на двудневното си посещение в Ханой за официализиране на обновените отношения президентът на САЩ Джо Байдън похвали стъпката към засилване на сътрудничеството, особено в области като изчислителните облаци, полупроводниците и изкуствения интелект. 

На съвместна пресконференция с генералния секретар на Комунистическата партия на Виетнам Нгуен Фу Чонг Байдън подчерта задълбочаването на сътрудничеството в областта на критичните и нововъзникващите технологии, като обърна специално внимание на укрепването на веригата за доставки на полупроводници.

Той също така подчерта разширяването на икономическото партньорство, което се очаква да стимулира по-голяма търговия и инвестиции между двете страни. В срещата на високо равнище за иновации и инвестиции между Виетнам и САЩ, водена от Байдън, държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и министър-председателя на Виетнам Фам Мин Чинх, участваха високопоставени ръководители на компании, сред които Google, Intel, Amkor, Marvell, GlobalFoundries и Boeing. 

Присъстваха и представители на виетнамски компании, сред които VinFast, производител на електрически превозни средства, който наскоро надхвърли оценките на Ford и General Motors след листването си на Nasdaq.

Очаква се представените споразумения да проправят пътя за серия от инвестиционни сделки между Виетнам и САЩ след подписването на “всеобхватно стратегическо партньорство” в неделя.

Този ход издига статута на Вашингтон в йерархията на двустранните отношения на Ханой, която досега беше запазена за Китай, Русия, Индия и Южна Корея. Виетнам се колебаеше дали да подобри връзките си с бившия си противник от времето на войната – САЩ, за да избегне обтягане на отношенията с Китай.

Освен значителните последици за сигурността, тъй като САЩ смятат развитието на азиатските държави за ключово за противодействие на влиянието на Китай в Индо-тихоокеанския регион, засилените връзки предлагат значителни икономически възможности, според двете страни. Тъй като Виетнам е най-бързо развиващата се икономика в Азия през миналата година и преминава към по-отворен икономически модел, САЩ се превърнаха в най-големия му експортен пазар.

Водещи технологични гиганти като Apple, Google и Dell вече разшириха присъствието си в страната, стремейки се да диверсифицират веригите за доставки от Китай на фона на ескалиращото напрежение между Пекин и Вашингтон.

Сред обявените споразумения е сделка на стойност $7.8 милиарда за закупуване на 50 самолета 737 Max от Boeing от Виетнамските авиолинии, както и проекти за изкуствен интелект с участието на Nvidia и Microsoft в страната. Освен това има планове за създаване на центрове за проектиране на полупроводници в Хо Ши Мин от базираните в Калифорния групи Synopsys и Marvell.

Споразумението включва и ново американско-виетнамско партньорство в областта на чиповете, насочено към укрепване на стабилни вериги за доставки на полупроводници за американската индустрия, потребителите и работниците. 

Вашингтон е особено загрижен за напредъка на Пекин в областта на технологиите за чипове и потърси подкрепа от съюзниците си при прилагането на контрола върху износа на полупроводници и оборудване за производство на чипове.

Както бе посочено от Белия дом, обявената по-рано фабрика Amkor край Ханой на стойност $1.6 милиарда, която ще се занимава със сглобяване, опаковане и тестване на чипове, трябва да започне работа през октомври.

В друга съществена сделка виетнамската компания AMI AC Renewables и американската индустриална група Honeywell ще започнат пилотен проект за разработване на първата във Виетнам система за съхранение на енергия от батерии в провинция Кханххоа. 

Освен това Nobu Hospitality, със седалище в Ню Йорк и известен с едноименния си японски ресторант, ще установи първото си присъствие във Виетнам в партньорство с Viet Capital Real Estate.

Източник: FinancialTimes

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Криптовалутите никога няма да заменят долара според експерти

Тъй като икономиката на САЩ показва признаци на влошаване с нарастващи показатели за дълга, щатският долар е изправен пред сериозни предизвикателства.

18.05.2024 18:00 2 мин. четене

БРИКС: Русия и Китай са готови заедно да се противопоставят на САЩ

На фона на ескалиращото напрежение в световен мащаб Русия и Китай укрепват съюза си, представяйки единен фронт срещу политиките на САЩ.

18.05.2024 16:00 2 мин. четене

Ето коя криптовалута използват американските банки за токенизация

Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), известна като най-голямата система за сетълмент в света, си партнира с блокчейнът, предоставящ оракулски услуги – Chainlink (LINK), за да завърши пилотна програма, включваща няколко големи банкови институции в САЩ.

18.05.2024 15:00 1 мин. четене

ООН прогнозира подобряване на световната икономика

В четвъртък Организацията на обединените нации (ООН) съобщи за подобрени перспективи за световната икономика в сравнение с предишната си прогноза от януари.

18.05.2024 13:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.