Начало » Г-20 постига консенсус за войната в Украйна, но ще предприеме ли действия?

Г-20 постига консенсус за войната в Украйна, но ще предприеме ли действия?

12.09.2023 22:00 4 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Г-20 постига консенсус за войната в Украйна, но ще предприеме ли действия?

Групата на 20-те най-големи икономики постигна трудно извоюван консенсус по конфликта в Украйна и успя да преодолее други съществени различия в декларацията си от срещата на върха през уикенда.

Резултатите от решаването на глобалните финансови въпроси, които са в основата на мандата им, обаче бяха оскъдни.

Наблюдателите отбелязаха, че неочакваното споразумение по ситуацията в Русия и Украйна в декларацията от срещата на върха е предотвратило разделение в групата. Включването на Африканския съюз като нов член е победа за домакина Индия и за развиващите се икономики. Въпреки това като цяло резултатите бяха оценени като незадоволителни.

Според Майкъл Фроман, председател на Съвета за външни отношения в Ню Йорк, Г-20 в миналото е имала отлични резултати, когато е успявала да постигне не само езиков консенсус, но и да предприеме съществени действия за справяне с критични глобални предизвикателства, като например тези, породени от финансовите кризи.

Фроман, бивш търговски представител на САЩ и опитен преговарящ по въпросите на Г-20 и Г-8, подчерта, че акцентът трябва да бъде поставен върху конкретните действия занапред, а не върху самото изявление.

Макар че декларацията от срещата на върха се въздържа от пряко осъждане на Русия за конфликта в Украйна, тя наблегна на човешкото страдание, причинено от ситуацията. Тя също така призова всички държави да се въздържат от използване на сила за завземане на територии.

Малцина очакваха, че Г-20 ще успее да постигне консенсус по документа, особено в първия ден от двудневната среща на върха. Като се има предвид неспособността на групата да постигне съгласие по едно комюнике на приблизително 20-те министерски срещи, проведени тази година, поради твърдите позиции по отношение на войната, невъзможността за постигане на съгласие по декларацията от срещата на върха щеше да означава значителен разрив в Г-20, потенциално непоправим, между западните държави и Китай и Русия.

Освен това, тъй като Пекин активно настоява за пренареждане на световния ред чрез разширяване на групи като БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество, съществуваше риск Г-20 да бъде маргинализирана.

Необходимостта от постигане на консенсус доведе до споразумения, които някои анализатори смятат за слаби. Тази година преодоляването на различията по войната в Украйна и други въпроси отне значителни 25 дни преговори, включително седмицата преди срещата на върха.

На срещата в Ню Делхи лидерите се договориха да се стремят към утрояване на световния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г. и признаха необходимостта от постепенно спиране на използването на въглища. Въпреки това не беше определен конкретен график и беше отбелязано, че намаляването на използването на въглища ще зависи от обстоятелствата в отделните държави.

Освен това по време на разговорите беше постигнато съгласие и по въпроса за справяне с дълговата уязвимост на по-бедните държави и за укрепване и реформиране на многостранните банки за развитие, но без да се определят конкретни цели.

Въпреки това не беше постигнат напредък в убеждаването на Русия да се присъедини отново към инициативата за Черно море, въпреки че в декларацията се призовава за безопасен поток на зърно, храни и торове както от Украйна, така и от Русия.

За повечето основни членове на Г-20 декларацията от срещата на върха представляваше съществено постижение, тъй като тя успя да постигне консенсус по приемливи формулировки относно конфликта в Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров, който представляваше Русия вместо президента Владимир Путин, похвали индийското председателство за това, че за първи път в историята на форума е обединило участниците в Г-20 от глобалния Юг.

Дипломати посочиха, че преговарящите от Индия, Индонезия, Бразилия и Южна Африка са изиграли важна роля за постигането на консенсус по документа от срещата на върха. САЩ, Германия и Великобритания приветстваха декларацията, но от Китай не последва официален отговор. Въпреки това китайската държавна информационна агенция Синхуа в коментар от събота изказа предположение, че Г-20 все още има потенциал.

Присъствието на Китай на срещата беше сравнително скромно, като президентът Си Дзинпин отсъстваше, а премиерът Ли Цян, който встъпи в длъжност през март тази година, представляваше Пекин. Френски служител, присъствал на срещата на върха, твърди, че Г-20 остава форум, способен да постигне консенсус между Севера и Юга, както и между Изтока и Запада.

Въпреки липсата на конкретен напредък Харш Вардхан Шрингла, главен координатор на Г-20 в Индия, твърди, че срещата е дала тласък на групата напред. Той подчерта, че опасенията на развиващите се страни са толкова съществени, че неуспехът да се постигне напредък би довел до още по-големи разделения и разочарования.

Източник: Reuters

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Изтичането на капитал от американските пазари бележи ръст

Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.

09.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Стартирането на този нов токен предизвика еуфория на NFT пазара

Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.

09.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сътрудник на Тръмп планира публична Биткойн компания за $300 милиона

Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.

09.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase влиза в мегасделка с Deribit за почти $3 милиарда

Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.

08.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.