В края на февруари 2022 г. Русия започна инвазия в Украйна, отбелязвайки значителен конфликт на прага на Западна Европа, напомнящ събитията от Втората световна война.
Последвалите санкции срещу Русия и нейните ответни мерки хвърлят сянка върху стойността на еврото. Тези продължаващи икономически, политически и социални сътресения, съчетани с непоколебимата подкрепа на Европа за Украйна, доведоха до низходяща тенденция за еврото, като го тласнаха до двугодишно дъно спрямо щатския долар.
Освен това рязкото нарастване на търсенето на долара като сигурен актив в тези бурни времена, заедно с несигурната геополитическа обстановка, само засилиха спада на еврото.
Към септември 2023 г. конфликтът в Украйна продължава, без да се вижда видимо разрешение. Интензивността на битката за Украйна, съчетана с близостта на Западна Европа до зоната на конфликта, продължава да натежава върху стойността на еврото спрямо другите световни валути, особено спрямо щатския долар.
Стойността на еврото е тясно свързана с външнополитическите решения на САЩ. Западна Европа и САЩ споделят ключов съюз чрез НАТО, създаден през 1949 г., за да гарантира колективната сигурност срещу бившия Съветски съюз.
Макар че Съветският съюз вече се е разпаднал, агресията на Русия спрямо Украйна придаде ново значение на НАТО. Нарастването на военната подкрепа за Украйна повдига перспективата за потенциален конфликт с участието на съюзници от НАТО, тъй като уставът на организацията предвижда, че нападението срещу един член представлява нападение срещу всички.
Предвид близостта на войната до страните от НАТО и ескалиращата реторика от страна на Русия, позицията на САЩ спрямо НАТО и Русия играе ключова роля.
В допълнение към отношенията си с Русия САЩ трябва да балансират и отношенията си с Китай. През февруари 2022 г. Русия и Китай сключиха внушителен съюз, характеризиращ се с безграничен ангажимент. Докато фокусът на Русия остава върху Украйна, стремежът на Китай към обединение с Тайван представлява значителна заплаха за световния мир.
Освен това, като втора по големина икономика в света и основен търговски партньор на Европа, влиянието на Китай върху икономическия пейзаж на Европа е значително. Следователно външната политика на САЩ ще определя в голяма степен бъдещите отношения на Европа с Китай и тази динамика ще намери отражение на валутните пазари.
Икономическите последици от конфликта в Украйна и последвалите го санкции подтикнаха страните от БРИКС, включващи Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка и техните съюзници, да проучат възможността за създаване на единна валута.
Целта на този ход е да се оспори доминиращата роля на щатския долар в световната търговия. Неотдавнашни случаи, като например закупуването от Китай на саудитски суров петрол в юани и уреждането от Индия на енергийни сделки с членове на ОПЕК в рупии, подчертават тази промяна.
Ако валутата на БРИКС, подкрепена със злато, се реализира, това би могло значително да промени световния икономически ред, намалявайки значението на долара. Позицията на Европа по този въпрос ще бъде от решаващо значение, като може да внесе допълнителна волатилност на валутния пазар.
Европа е изправена пред критичен момент по отношение на позицията си за потенциална валута на БРИКС. Ако Европа се присъедини към този нов финансов инструмент, това може да доведе до повишена волатилност на валутния пазар. И обратното, ако Европа запази лоялността си към САЩ, използването на валутата на БРИКС при трансгранични транзакции може да допринесе за намаляване на влиянието на долара и еврото.
Въвеждането на еврото бележи значителна промяна на валутния пазар в началото на века. Появата на валутата на страните от БРИКС обещава по-нататъшна трансформация през следващите години.
Европа трябва да вземе ключови решения, които ще определят нейното икономическо бъдеще, докато геополитическият пейзаж претърпява сеизмични промени. Вследствие на това се очаква волатилност на валутната двойка евро/долар.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.