Начало » Други » Монархиите от Близкия изток се превръщат в “глобални банкомати”

Монархиите от Близкия изток се превръщат в „глобални банкомати“

08.09.2023 9:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Монархиите от Близкия изток се превръщат в „глобални банкомати“

През изминалото половин десетилетие Саудитска Арабия стана свидетел на масово напускане на американски финансови мениджъри от инвестиционна конференция след спорното убийство на журналист.

Този инцидент опетни репутацията на кралството и го направи негостоприемно за бизнеса.

Тази година конференцията, известна като „Давос в пустинята„, очаква огромно търсене, което накара организаторите да таксуват ръководителите по $15,000 на участник.

Монархиите от Близкия изток са в центъра на вниманието на световната финансова сцена. Те се възползват от рязкото увеличаване на паричните потоци, дължащо се на енергийния бум, точно когато традиционните западни финансисти се отдръпват от сключването на сделки и частни инвестиции поради повишаването на лихвените проценти.

Държавните инвестиционни фондове в региона се превърнаха в предпочитан източник на финансиране за фондовете за дялово участие, рисков капитал и недвижими имоти, които срещат трудности при набирането на капитал на други места.

В региона се наблюдава значителна активност в областта на сливанията и придобиванията, включително придобиването на инвестиционния мениджър Fortress от фонд от Абу Даби за над $2 милиарда и закупуването на авиационното подразделение на Standard Chartered от саудитски фонд за $700 милиона.

Структури, контролирани от съветника по националната сигурност на Абу Даби шейх Тахнун бин Зайед Ал Нахаян, проявиха интерес към закупуването на Standard Chartered и инвестиционната банка Lazard. Наскоро те също така сключиха сделки за придобиване на британска компания в областта на здравеопазването на стойност $1.2 милиарда и придобиха частичен контрол върху колумбийски хранителен гигант на стойност близо $6 милиарда.

Макар че някои компании все още подхождат предпазливо към Близкия изток, а опасенията, свързани с човешките права, продължават да съществуват, саудитското финансиране набра скорост през миналата година, тъй като други източници на финансиране се свиха.

Гиганти в областта на частния капитал като TPG, KKR и Carlyle Group показват устойчив интерес от страна на Близкия изток, за разлика от други региони, където ентусиазмът е намалял.

Тъй като финансистите от Близкия изток се изстрелват напред, традиционните спонсори като пенсионни планове и колежански фондове се оттеглят поради глобалната промяна към по-високи лихвени проценти, което води до загуби в портфейлите им.

Два фактора са в основата на този бум на финансиране и сключване на сделки: първо, по-високите цени на енергията в резултат на действията на Русия в Украйна подкрепиха зависимите от петрола фондове за богатство в региона. Второ, саудитският принц Мохамед и висши служители на ОАЕ инвестират много в своите фондове за богатство, за да засилят индустрията и влиянието си в световен мащаб.

Това сближаване на политиката и финансите превърна фондовете за богатство от Персийския залив от Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар в основни поддръжници на ключови фигури в администрацията на Тръмп. Те също така призоваха американските си колеги да установят по-силно присъствие в региона.

В отговор на това финансови институции като BlackRock, Millennium Management LLC и други създадоха офиси в Близкия изток. Тази тенденция подчерта нарастващото осъзнаване, че изграждането на взаимоотношения на този динамичен пазар изисква време и усилия.

В заключение, монархиите от Близкия изток се превръщат в значими участници в глобалния финансов пейзаж, използвайки своите средства и стратегически инвестиции. Тази новооткрита значимост се подхранва от икономическия бум в областта на енергетиката, който осигурява на тези региони достатъчно капитал за амбициозни проекти.

Докато западните финансисти се сблъскват с препятствия, държавите от Персийския залив се превръщат в динамични и влиятелни участници в света на финансите.

Източник: WSJ

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто пазарът може да достигне $20 трилиона, твърди съветник на Доналд Тръмп

Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.

06.07.2025 11:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.