Международният валутен фонд (МВФ) и Съветът за финансова стабилност (СФС) публикуваха съвместен документ, в който се очертават препоръки за политиката и стандарти за регулиране на криптовалутите.
Инициативата беше продиктувана от председателството на Индия на Г-20, която поиска от МВФ и СФС да разработят рамки за единен подход към надзора на криптоактивите. Предвижда се документът да бъде обсъден на предстоящата среща на върха на Г-20.
В съвместните си усилия МВФ и СФС, като ключови структури в глобалния финансов надзор, предоставиха насоки, насочени към намаляване на рисковете, свързани с криптовалутите. Те разгледаха различни аспекти, включително макроикономически фактори, правни съображения и финансова почтеност във връзка с крипто регламентирането.
Освен това СФС, заедно с други органи за определяне на стандарти, представи препоръки и стандарти, насочени към финансовата стабилност, целостта на пазара, защитата на инвеститорите, пруденциалните мерки и други рискове, произтичащи от криптоактивите.
В документа се подчертава, че тези колективни препоръки служат като всеобхватна рамка, която да подпомага органите при управлението на макроикономическите рискове и рисковете за финансовата стабилност, свързани с дейностите и пазарите на криптоактиви.
Това обхваща области като стабилните монети и транзакциите, извършвани чрез децентрализирано финансиране (DeFi), които се разглеждат като потенциални заплахи за макроикономическата и финансовата стабилност.
Освен това в документа се подчертава, че криптовалутите все още не са доказали първоначално заявените си ползи, включително обещанията за по-рентабилни и бързи трансгранични плащания, както и за засилено финансово приобщаване.
В рамките на крипто индустрията и нейната общност постоянно се призовава за регулаторни мерки, които да благоприятстват иновациите в областите, свързани с криптовалутите, блокчейн технологията, Web3 и други новаторски технологии.
Заслужава да се отбележи, че контролът и ограниченията върху крипто индустрията се засилиха след събития като кризата с Terra и срива на FTX през миналата година.
Освен това секторът се сблъска с критики заради значителното си потребление на енергия. Важно е обаче да се признае, че след тези инциденти индустрията претърпя значителна еволюция и трансформация.
Регулаторната среда, свързана с криптовалутите, продължава да бъде несигурна, като много представители на индустрията, включително главният оперативен директор на Bitwise Мат Хоуган, изразяват загриженост.
Централната банка на Иран (CBI) официално одобри нова регулаторна рамка за крипто индустрия в страната.
В ход, който може да привлече повече инвеститори в криптовалути, Чешката република въведе нов закон, който освобождава Биткойн и други криптовалути от данък върху капиталовите печалби, ако се държат повече от три години.
В неотдавнашно съобщение Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) разкри рекордните $17.1 милиарда под формата на финансови облекчения за финансовата 2024 година, значителна част от които идват от изпълнителни действия, свързани със сектора на криптовалутите.