Международният валутен фонд (МВФ) и Съветът за финансова стабилност (СФС) публикуваха съвместен документ, в който се очертават препоръки за политиката и стандарти за регулиране на криптовалутите.
Инициативата беше продиктувана от председателството на Индия на Г-20, която поиска от МВФ и СФС да разработят рамки за единен подход към надзора на криптоактивите. Предвижда се документът да бъде обсъден на предстоящата среща на върха на Г-20.
В съвместните си усилия МВФ и СФС, като ключови структури в глобалния финансов надзор, предоставиха насоки, насочени към намаляване на рисковете, свързани с криптовалутите. Те разгледаха различни аспекти, включително макроикономически фактори, правни съображения и финансова почтеност във връзка с крипто регламентирането.
Освен това СФС, заедно с други органи за определяне на стандарти, представи препоръки и стандарти, насочени към финансовата стабилност, целостта на пазара, защитата на инвеститорите, пруденциалните мерки и други рискове, произтичащи от криптоактивите.
В документа се подчертава, че тези колективни препоръки служат като всеобхватна рамка, която да подпомага органите при управлението на макроикономическите рискове и рисковете за финансовата стабилност, свързани с дейностите и пазарите на криптоактиви.
Това обхваща области като стабилните монети и транзакциите, извършвани чрез децентрализирано финансиране (DeFi), които се разглеждат като потенциални заплахи за макроикономическата и финансовата стабилност.
Освен това в документа се подчертава, че криптовалутите все още не са доказали първоначално заявените си ползи, включително обещанията за по-рентабилни и бързи трансгранични плащания, както и за засилено финансово приобщаване.
В рамките на крипто индустрията и нейната общност постоянно се призовава за регулаторни мерки, които да благоприятстват иновациите в областите, свързани с криптовалутите, блокчейн технологията, Web3 и други новаторски технологии.
Заслужава да се отбележи, че контролът и ограниченията върху крипто индустрията се засилиха след събития като кризата с Terra и срива на FTX през миналата година.
Освен това секторът се сблъска с критики заради значителното си потребление на енергия. Важно е обаче да се признае, че след тези инциденти индустрията претърпя значителна еволюция и трансформация.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг подчерта, че е изключително важно Съединените щати да създадат регулаторна рамка за криптоактивите.
Крипто борсата Bybit реши да напусне пазара в Обединеното кралство в очакване на предстоящите разпоредби за крипто маркетинг, които ще бъдат приложени от Органа за финансово поведение (FCA) следващия месец.
От 1 януари 2024 г. Тайланд ще преразгледа законодателството си за данъка върху доходите, отнасящо се до приходите, придобити в чужбина.
Някога Китай беше световният център за търговия и добив на биткойни. Въпреки това китайското правителство години наред се бореше с методите за регулиране на нарастващата популярност на криптовалутите и за предотвратяване на подкопаването на стойността на фиатната им валута.