Сирия се готви да се присъедини към алианса БРИКС, за да се противопостави на глобалната доминация на щатския долар.
Според сирийския министър на финансите Канаан Яги Дамаск възнамерява официално да кандидатства за членство в алианса БРИКС, заедно с Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), като част от усилията си да съживи икономиката си.
Яги потвърди, че Сирия планира да поиска членство както в организациите БРИКС, така и в ШОС. Освен това Сирия се стреми да улесни откриването на клон на руската Сбербанк в страната.
Въпреки че е разкъсвана от войни страна, Сирия отдавна се възхищава на алианса БРИКС и преди това е давала висока оценка на страните членки. През 2013 г. съветникът на сирийския президент Бутайна Шаабан заяви: „Слава Богу, има страни като тези от групата БРИКС, които се изправят пред международната общност с логика. Страните от БРИКС заемат много честна и балансирана позиция“.
Сирийският президент Башар Асад също похвали БРИКС като положителна сила, която предизвиква хегемонията на Запада, като подчерта нейния ангажимент към мира, сигурността и сътрудничеството между нациите.
Сирия е изправена както пред война, така и пред икономически санкции, наложени от САЩ в продължение на повече от десетилетие. Присъединяването към БРИКС и приемането на предстоящата му валута се разглежда като единствения жизнеспособен път за Сирия да съживи икономиката си. С приемането на новата валута на БРИКС Сирия би могла да намали зависимостта си от западните сили за икономически растеж.
Следователно сътрудничеството между тези развиващи се източни държави е насочено към подкопаване на господството на американския долар, което потенциално може да промени световните финансови пазари и граници.
Предстоящата среща на върха на БРИКС, насрочена за август в Южна Африка, ще бъде важно събитие. Решението за разширяване на алианса, известен като БРИКС+, ще бъде взето съвместно от петте страни членки на блока: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.