Египет проучва възможността да използва местни валути, като тези на Индия, Китай и Русия, за да улесни плащането на своя внос. Тези държави са важни членове на групата БРИКС, която включва още Бразилия и Южна Африка.
Според Мозелхи са обсъждани възможностите за търговия с местни валути, въпреки че все още няма конкретно изпълнение. Reuters съобщи за неговото изявление, в което той сподели:
„Нищо подобно не е реализирано, но се водят дискусии, така че да можем да търгуваме с местните валути на страни като Индия, Русия или Китай.“
Групата БРИКС представлява 40% от населението на света и почти една трета от световната икономика. По отношение на икономическия растеж държавите от БРИКС наскоро надминаха страните от Г-7.
През април около 19 държави проявиха значителен интерес да се присъединят към БРИКС, а групата се подготвя за 15-ата си годишна среща на върха в Южна Африка, насрочена за 22-24 август. Официални молби за членство са подадени от страни като Обединените арабски емирства, Аржентина, Алжир, Египет, Бахрейн, Индонезия, Саудитска Арабия и Иран.
Понастоящем Египет предприема мерки за съживяване на своята изпитваща затруднения икономика, която е засегната неблагоприятно от значителния спад на приходите от туризъм и рязкото покачване на цените на суровините. Съобщава се, че геополитическото напрежение е довело и до изтеглянето на около $20 милиарда от финансовите пазари на Египет от чуждестранни инвеститори.
През изминалата година инфлацията в Египет рязко се повиши поради девалвацията на валутата, продължителния недостиг на чуждестранна валута и продължаващите забавяния при вноса на стоки от първа необходимост.
За да се справи с тези предизвикателства, Египет постигна споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) на стойност $3 милиарда, а съюзниците му от Персийския залив обещаха значителни инвестиции в подкрепа на страната.
Египет се стреми да се откаже от щатския долар във взаимната търговия с няколко държави членки на икономическия блок БРИКС, заяви египетският министър на доставките Али Моселхи.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.