Наскоро Индия представи нова външнотърговска политика, чиято цел е да диверсифицира валутните си опции и да намали зависимостта си от щатския долар.
В стремежа си към дедоларизация индийската рупия (INR) се позиционира като алтернативна търговска валута. Политиката има за цел да се справи със ситуации, в които държавите са изправени пред недостиг на долари или валутен срив, като им позволи да уреждат търговски сделки в INR.
Според индийския министър на търговията, Сунил Бартвал, използването на INR за търговски разплащания първоначално ще обхване страни като Малайзия. Всъщност Министерството на външните работи обяви, че търговията между Индия и Малайзия вече може да се извършва и урежда в INR, наред с другите съществуващи начини за валутен сетълмент. Този ход следва решението, взето от Резервната банка на Индия през юли 2022 г., с което се разрешава сетълмент на международна търговия в INR.
Инициативата на Резервната банка на Индия да улесни растежа на световната търговия и да подкрепи интересите на световната търговска общност в INR е значителна стъпка. Като насърчава интернационализацията на рупията, Индия цели да засили позициите си в глобалния търговски пейзаж. Пиюш Гоял, министър на търговията и промишлеността, подчерта целта за увеличаване на индийския износ на стоки и услуги до $2 трилиона до 2030 г. като част от новата търговска стратегия.
Приемането на INR за търговски транзакции не се ограничава само до Малайзия. Бангладеш също изрази интерес да използва INR за търговия с Индия. На заседание на кабинета Министерството на търговията на Бангладеш представи писмена препоръка относно целесъобразността и възможностите за използване на рупията вместо долара. Банката на Бангладеш проведе опити в това отношение и възнамерява да започне търговия в рупии, като първоначално се съсредоточи върху търговията между Бангладеш и Индия на стойност $2 милиарда. Въвеждането на търговията с рупии ще изисква двустранни решения по определени въпроси между двете държави.
Стремежът на Индия към търговия с рупии се простира отвъд регионалните партньорства. Русия, например, превърна рупията в централен елемент на своя нов план. Индийското правителство се стреми да установи глобален статут на рупията и да даде възможност за използването ѝ в международните търговски разплащания. Понастоящем Индия търгува в рупии с Русия, Мавриций, Иран и Шри Ланка, което показва нарастващото приемане на INR като търговска валута.
Това преминаване към алтернативни валути отчасти е обусловено от геополитическите събития и усилията за предпазване на международната търговия от въздействието на кризите и санкциите.
След санкциите, наложени на руската икономика от Запада в отговор на кризата в Украйна, осъществяването на търговия с щатски долари става все по-голямо предизвикателство. В резултат на това държавите активно проучват алтернативни валути, за да намалят зависимостта си от щатския долар и да диверсифицират търговските си възможности.
Освен това ходът на Индия е в унисон с по-широките стремежи на страните от БРИКС да оспорят хегемонията на САЩ в международната търговия. Очаква се Иран и Саудитска Арабия скоро да се присъединят към алианса БРИКС. Тези държави активно работят по разработването на нова валутна система като средство за противодействие на господството на САЩ. Идеите за разработването на тази алтернативна валута ще бъдат представени на предстояща среща на върха в Южна Африка, както съобщи Александър Бабаков, заместник-председател на Държавна дума.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Трябва и България да се присъедини към БРИКС ,не към това губещо евро