Според Мелтъм Демирорс, главен стратегически директор в CoinShares, два ключови елемента подхранват настоящата устойчивост на пазара на Биткойн.
Според неотдавнашно интервю за телевизия Bloomberg Демирърс отхвърли схващането, че банковата криза в САЩ е основната причина за движението на цените на Биткойн през последните месеци.
Вместо това Демирърс приписа възходящата траектория на Биткойн на два основни фактора: възвръщането на апетита на инвеститорите за риск и очакването на предстоящото през април следващата година халвинг събитие, което ще доведе до 50% намаление на възнагражденията на миньорите.
Тя обясни:
„На всички пазари инвеститорите изглежда се чувстват комфортно да поемат риск, независимо от макросредата или опасенията за лихвените проценти. Освен това навлизаме в нов криптоцикъл, като на хоризонта се задава предстоящият халвинг на Биткойн. Налице е и повишена експозиция към криптовалутите чрез търговия с деривати“.
Демирорс подчерта, че корелацията на Биткойн със световните акции значително е намаляла, като заявява:
Корелацията между Биткойн и световните акции е достигнала най-ниската си точка от доста време насам, като се колебае около 12%.
Що се отнася до неотдавнашното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, целящо ограничаване на инфлацията, Демирърс смята, че то няма да попречи на представянето на Биткойн. Въпреки това тя отбеляза, че високите лихвени проценти оказват влияние върху проектите за децентрализирано финансиране (DeFi), казвайки:
Не вярвам, че това представлява проблем конкретно за Биткойн.
Вместо това наблюдаваме забавяне в сектора на децентрализираното финансиране (DeFi), където хората традиционно виждат по-висока доходност от предоставянето на стабилни монети или доларови еквиваленти на веригата.
Доходността от стабилни монети в различни DeFi приложения е намаляла значително, като сега варира от 2% до 3%, докато нискорисковите държавни облигации предлагат доходност от 4% до 5%. Това представлява по-голямо предизвикателство.
В резултат на това наблюдаваме спад в активността на веригата, като при Биткойн и Етериум се наблюдава спад от около 15%, а активността и обемите на стабилните монети спадат с около 40% и в двете мрежи, тъй като те са основната търговска двойка за повечето крипто деривати.“
В обобщение, Демирърс смята, че неотдавнашната пазарна сила на Биткойн се дължи на нарастващия апетит за риск при инвеститорите, очакването на предстоящото халвинг събитие и намаляването на корелацията с глобалните акции.
Докато алткойните се радват на силни резултати на пазарите, Биткойн продължава да доминира в крипто социалните медии, според доклад от 3 юли на компанията за ончейн анализи Santiment.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.