Интересът към метавселената се засилва в световен мащаб, а държавите по света бързат да се включат в надпреварата.
Япония, която често се свързва с технологичния сектор, не прави изключение. Група от известни японски технологични компании, сред които Fujitsu Ltd. и Mitsubishi Corporation се съгласиха да подпомогнат развитието на японския сектор свързан с метавселената.
На 27 февруари група известни технологични компании се съгласиха да създадат „Японска икономическа зона за метавселена“, която ще се състои в създаването на отворена инфраструктура за метавселена, наречена „Ryugukoku“.
Целта на споразумението е да предизвика следващата вълна за развитие на метавселената. Тази отворена инфраструктура има за цел да създаде оперативно съвместими инструменти, достъпни за потребителите и разработчиците на различни платформи. Тя ще служи и като нова социална инфраструктура за дигитална трансформация на предприятията.
В условията на споразумението се посочва, че компаниите, които са го подписали, ще интегрират своите „съответни технологии и услуги“, за да създадат Ryugukoku. Това включва геймификация, финтех и информационни и комуникационни технологии. Целта е да се създаде екосистема с оперативната съвместимост между различните метауслуги и платформи, достъпни за потребителите в Япония.
В споразумението се споменава и възможността за „предоставяне на тази инфраструктура на компании и правителствени агенции извън Япония“.
Японските регулаторни органи са се съсредоточили върху сектора на финансовите технологии в страната. На 1 февруари министър-председателят на страната призна децентрализираните автономни организации (DAO) и незаменяемите токени (NFT) като начин за подкрепа на правителствената стратегия „Cool Japan“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Криптовалутата е на ръба на значителен подем – InvestAnswers
Проучването на DAO като инструменти за управление обаче датира от ноември 2022 г., когато Японската агенция за дигитални технологии стартира своята DAO. Това е пример за непрекъснатите усилия на Япония да остане напред в областта на технологиите и иновациите.
Японската централна банка също обяви плановете си да стартира своята официална пилотна дигитална валута на централната банка (CBDC) през април 2023 г. С всички тези технологични постижения Япония се позиционира като лидер в сектора на метавселената.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.