Комитетът на ЕС одобрява доказателствата за нулево познание за европейската рамка за цифрова идентичност (eID)
Европейският съюз има нееднозначно отношение към неприкосновеността на личните данни. От една страна прилага строги разпоредби за защита на данните, а в същото време в неговия проект за цифрова валута на централната банка (CBDC) липсват стандартите за анонимност на частните криптовалути.
Миналата седмица Комитетът на ЕС по промишленост, изследвания и енергетика одобри използването на доказателство с нулево познание за измененията на Европейската рамка за цифрова идентичност (eID).
Това ще предостави на гражданите на ЕС пълен контрол върху техните данни, като им позволи да се идентифицират и удостоверяват онлайн без търговски доставчици според прессъобщение.
Този ход би могъл да улесни появата на нови бизнес модели и възможности в цифровата икономика, като същевременно защитава неприкосновеността на личния живот на гражданите.
ZK proofs to be embedded in EU law! The European Parliament has officially included use of zero-knowledge proofs in its negotiation positions for the trilogues with the Council on the regulation of digital identity & related 🇪🇺 apps #privacy #digitalidentity #ZeroKnowledgeProofs pic.twitter.com/fvptmcBYJ0
— Jonas Frederiksen (@europe4crypto) February 14, 2023
Този подход напоследък привлича вниманието на изследователите като възможно средство за осигуряване на регулаторно съответствие и неприкосновеност на личния живот в цифровите валути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Проблемите със стабилните монети в САЩ тласкат инвеститорите към Европа
Съвместен документ на базираната в Сан Франциско фондация „Mina“, германската банка Hauck Aufhäuser Lampe и Интердисциплинарния център за сигурност, надеждност и доверие на Университета в Люксембург показа как доказателствата с нулеви познания могат да бъдат свързани с европейската система за електронна идентификация eIDAS.
Въпреки това само някои са убедени, че използването само на доказателства е достатъчно за транзакции, които изискват споделяне на лична информация, което предполага, че са необходими и решения извън веригата.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.