Изглежда, че вече несъществуващата компания за криптовалутни заеми BlockFi възнамерява да се освободи от дългове на стойност около $160 милиона, които са гарантирани от около 68,000 машини за добив на Биткойн, като част от процесите за подаване на молба за защита от фалит.
Тези дългове са обезпечени от самите машини за копаене на Биткойн.
Според доклад на Bloomberg, двама души, които предполагаемо са запознати с въпроса, посочват, че BlockFi е започнала процеса на освобождаване от дългове през предходната година. Тази информация беше цитирана в статията.
Крипто заемодателят подаде своята молба за защита от кредитори по глава 11 през месец ноември. Неуспехът на дружеството за кредитиране се приписваше, поне отчасти, на голямата експозиция, която то имаше към борсата за криптовалути FTX, която междувременно се срина.
Източниците обаче твърдят, че оттогава някои от тези заеми вече не са изплатени, а поради спада в цената на оборудването за добив на Биткойн е възможно те да са недостатъчно обезпечени. Докладите сочат, че 24 януари е последният ден, в който потенциалните кандидати за заеми имат възможност до края на деня да внесат заявленията си за наличното сега финансиране.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Кой ще поеме контрол над пазара – биковете или мечките?
Aдвокатът Харисън Дел – директор на австралийската правна кантора Cadena Legal – обясни, че ако оборудването за добив на Биткойн, използвано като обезпечение, струва по-малко от стойността на заемите, заемите са значително обезценени.
Дел каза, че хората, които наддават за дълговете, вероятно са фирми за събиране на дългове, които купуват на „центове за долар“.
Опитът на BlockFi да ликвидира заемите си вероятно е част от усилията да се разплати с кредиторите си, които според подадената през ноември молба за обявяване в несъстоятелност са над 100,000.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.