Управителят на Банката на Франция Франсоа Вилерой дьо Гало призова за по-строги правила за лицензиране на крипто предприятията.
Той подчерта последните събития на пазарите на криптовалути като повод за тези възгледи.
На 5 януари по време на реч управителят заяви, че Франция не трябва да чака предстоящите правила на ЕС за криптовалутите, за да въведе задължително лицензиране за регионалните доставчици на услуги за подривния клас активи.
В допълнение към други правила, законопроектът за пазарите на криптоактиви (MiCA) от Европейския парламент се очаква да влезе в сила през 2024 г.
В речта си Вилерой се обръща към финансовия сектор на страната, като направи следните коментари:
Всички [проблеми] през 2022 г. подхранват едно просто убеждение: Франция трябва да премине възможно най-скоро към задължително лицензиране на DASP, а не само към регистрация.
Органът за финансови пазари (AMF), пазарен регулатор на страната, понастоящем изисква „регистрация“ от криптофирмите, предлагащи търговия и попечителство.
Лицензът за DASP е доброволен и тези, които го притежават, са задължени да спазват няколко правила относно начина, по който трябва да се организират, управляват и финансират.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Най-големият растеж тепърва предстои
Ерве Морей, член на Финансовата комисия на Сената, представи през декември 2022 г. изменение, което цели да премахне разпоредба, позволяваща на предприятията да работят без лиценз.
Според Bloomberg получаването на лиценз за доставчиците на услуги за дигитални активи (DASP) понастоящем не е задължително във Франция и никой от доставчиците на услуги не разполага с такъв. По-малко строгата класификация „регистрация“ се притежава от около 60 предприятия, според френския пазарен регулатор AMF. Вилерой твърди, че настоящата турбуленция на пазара на криптовалути доказва, че държавата се нуждае от изискване за лицензиране.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.