Binance France и нейната компания майка Binance Holdings Limited са подведени под отговорност от 15 инвеститори във Франция заради предполагаеми подвеждащи търговски практики и укриване на измама, съобщават местни медии.
В жалба, подадена на 14 декември, ищците твърдят, че Binance е нарушила френските закони, като е рекламирала и разпространявала крипто услуги, преди да получи регистрация от органите на страната. Френският регулатор на финансовия пазар, Autorité des marchés financiers, е предоставил на Binance лиценз за доставчик на дигитални активи през май 2022 г. Той позволява на криптоборсата да предлага услуги като попечителство на активи и търговия с криптовалути.
Съобщава се, че жалбата съдържа скрийншоти, показващи дейността на Binance в социалните медии преди издаването на лиценза, включително канал в Telegram, наречен „Binance French“. Ищците също така твърдят, че са загубили над €2.4 милиона след срива на TerraUSD (UST), докато Binance е рекламирала токена като подкрепен с щатски долари.
В публикация в блога си Binance France отговори на въпросите относно делото. Според нея компанията не е провеждала никакви рекламни комуникации във Франция през въпросния период и отбеляза, че „групите в Telegram са глобални форуми на общността“, като по този начин позволяват на потребителите да създават и да се присъединяват към каналите доброволно.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: „Всички крипто хора са малоумници“ – Насим Н. Талеб
Binance също така отговори на въпроси, свързани с рекламата на стабилните монети Terra в страната. Компанията отбеляза, че нейната комуникация представя стейкинг с Binance като безопасeн, а не дава уверения или гаранции при закупуването на токени. Борсата също така отбеляза, че винаги включва предупреждения за пазарен риск за криптопродуктите и допълнително ги е акцентирала.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.