Сам Банкман-Фрийд (SBF), бивш главен изпълнителен директор и основател на фалиралата криптоборса FTX, е загубил по-голямата част от нетното си състояние в размер на $17 милиарда.
В неотдавнашно интервю за Axios Банкман-Фрийд твърди, че в момента има около $100,000 в банковите си сметки, което е с 99% по-малко от нетната му стойност от около $17 милиарда в началото на ноември, въз основа на изчисления на Bloomberg.
„Имам ли право да казвам отрицателно число?„, каза той, когато го попитаха за личните му финанси. „Имам предвид, че нямам представа. Не знам. Последно проверих, че имам $100,000 в банковата си сметка„, каза той. „Това е сложно. По принцип всичко, което имах, беше свързано само с компанията„.
Според профила на SBF във Forbes по-голямата част от богатството му е била обвързана със собствеността върху около половината от FTX и дял от нейните FTT токени. Върхът на богатството му се оценява на $26.5 милиарда.
След срива на FTX агенция Bloomberg нарече загубата на богатството на SBF „едно от най-големите унищожения на богатство в историята”.
Банкман-Фрийд притежава около 70% от американския бизнес на FTX, който сега на практика е безполезен. Неговият дял в онлайн брокерската компания Robinhood, оценяван преди това на повече от $500 милиона, беше премахнат от изчисленията на Bloomberg, след като в новините се появи информация, че делът е държан чрез Alameda и може да е бил използван като обезпечение за заеми.
Междувременно Банкман-Фрийд заяви, че правилното регулиране е можело да помогне за предотвратяване на срива на FTX като заяви, че би желал „да има някой, който да не съм аз, който да отговаря за управлението на конфликтите на интереси”.
„Мисля, че едно от нещата е… ако погледнете отчетността и приложенията на CFTC, това щеше да бъде изключително полезно тук по отношение на международната строгост„, каза SBF.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Един алткойн грабна вниманието на успешен трейдърски бот
Всъщност той е бил подложен на изключителна критика за управлението си на FTX и средствата на потребителите. Джеймс Бромли, съдружник в Sullivan & Cromwell, който представлява FTX, заяви по време на делото за несъстоятелност в Делауеър миналата седмица, че борсата е била управлявана като личен феод на Сам Банкман-Фрийд.
Както бе съобщено, FTX е предоставила назаем активи на клиенти на стойност $10 милиарда, за да финансира рискови залози на свързаната с нея фирма за търговия Alameda Research. Тъй като активите на клиентите на FTX възлизат на $16 милиарда, борсата е предоставила назаем повече от половината от средствата на клиентите си.
„Съжалявам, че не съм бил по-внимателен… Очевидно е, че дълбоко съжалявам за това. Бях се съсредоточил върху обема, а не върху позициите за баланси„, заяви SBF. „Трябваше да бъда по-отговорен и да следя повече какво се случва„.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.