Финансовите лидери на водещите икономики от Г-7 предполагаемо призовават за цялостно регулиране на дигиталните активи.
Reuters съобщи, че чернова на комюнике, подписана от финансови министри и централни банкери от страните от Г-7, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ, изисква от Бордът за финансова стабилност (FSB) да ускори глобалното регулиране на криптовалутите.
FSB наблюдава и дава препоръки за световната финансова система. Международният орган също изигра ключова роля в насърчаването на регулаторните реформи след икономическата криза от 2008 г.
В светлината на неотдавнашните сътресения на пазара на крипто активи, Г-7 настоятелно призовава Бордът за финансова стабилност да напредне в бързото разработване и прилагане на последователно и всеобхватно регулиране.
Тези настроения идват след срива на стабилната монета UST и алткойна LUNA на Terra, които се сринаха по същество до нула, унищожавайки десетки милиарди богатство само за няколко дни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ripple ще насочи $100 милиона към борбата с климатичните промени
Миналия месец изпълнителният директор на Европейската централна банка (ЕЦБ) Фабио Панета също призова за глобални регулации на крипто пространството. Той сравнява крипто пространството с пазара на ипотечни кредити, който предизвика последната голяма финансова криза през 2008 г.
Наистина, крипто пазарът сега е по-голям от пазара на ипотечни кредити (на стойност $1.3 трилиона), когато бе предизвикана световната финансова криза. И показва поразително сходна динамика. При липса на адекватен контрол, крипто активите предизвикват спекулации, като обещават бърза и висока възвръщаемост и използват регулаторни вратички, които оставят инвеститорите без защита. Ограниченото разбиране за рисковете, FOMO и интензивното лобиране на законодателите увеличават излагането, като същевременно забавят регулирането.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.