Русия прие своя закон за криптовалутите през януари, но това законодателство не дава пряк отговор на някои въпроси, включително как местните служители трябва да се справят със своите криптовалути.
Има поне две други правни инициативи, изискващи от руските държавни служители да декларират или дори да се отърват от своите криптовалути през 2021 г.
На 10-ти декември 2020 г. руският президент Владимир Путин подписа указ, задължаващ някои държавни служители да разкрият своите притежавани криптовалути до 30-ти юни. Указът беше приет като част от закона на страната „За дигиталните финансови активи“ или DFA, който беше вкаран в сила от 1-ви януари.
Според постановлението руските служители или лица, които искат да заемат публична длъжност, трябва да разкрият своите дигитални активи, както и тези на съпруга и децата си. Законодателството се позовава на общия обхват на официалното учреждение, като се стреми да гарантира, че правителството отговаря на местните правила за финансова декларация, както обикновените граждани отговарят.
Но има и друг регламент, който забранява на определени руски служители да притежават криптовалута, в съответствие с антикорупционните мерки в страната. На 28 декември 2020 г. руското министерство на труда и социалната защита публикува информационно писмо, в което се напомня на някои длъжностни лица, че са длъжни да ликвидират своите дигитални финансови активи и всички дигитални валути до 1 април, независимо от държавата на издаване.
Това ограничение се отнася конкретно до лица, изброени в част 1 на член 2 от руския федерален закон от 7 май 2013 г. № 79-FL, който забранява на определени категории лица да съхраняват средствата си в чужбина, както и да използват чуждестранни финансови инструменти.
Списъкът включва широк брой ключови публични длъжности, включително ръководни и заместник-длъжности в публичните служби, борда на директорите на руската централна банка, публични корпорации, собственост на Руската федерация, ръководители на областни администрации и няколко други.
В писмото министерството споменава, че други категории държавни служители не са обект на тези ограничения, въпреки че те все още трябва да разкрият своите дигитални активи в съответствие с указ, подписан от Путин.
Докато руските власти продължават да въвеждат нови правила, свързани с крипто, за държавни служители, не е ясно как те ще наблюдават спазването им от технологична гледна точка. Артьом Григориев, ръководител на изследователската лаборатория към Руската асоциация за криптовалута и блокчейн, каза следното;
Все още няма закон за обращение на криптовалута. Авторите на тази инициатива вероятно имат собствена визия за прилагането на тези правила. Практиката ще покаже.
Мария Станкевич, член на Руския комитет по блокчейн технологии и криптоикономика, също постави под въпрос технологичната и правна осъществимост на прилагането на правилата:
Ограниченията за определени групи от заведението за притежание на дигитална валута всъщност е логична стъпка в опитите за спиране на корупцията. […] Това е ясен сигнал за всички чиновници, че правителството вече има друг лост, за да покаже своята сила, когато е необходимо. Основният въпрос обаче е как ще го наблюдават, тъй като няма такъв закон или процес.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.