Централната банка на Франция продължава активно да проучва идеята за дигитална валута на централната банка (CBDC), завършвайки тестовете си на базирана на блокчейн CBDC за дълговия пазар на страната.
Над 500 институции във Франция са участвали в 10-месечен експеримент за тестване на CBDC, издаденa от Banque de France за сделки с държавни облигации, съобщи The Financial Times на 19-ти октомври.
Процесът на тестване на CBDC бе ръководен от базираната в Белгия фирма за финансови услуги Euroclear и използва система, разработена от американския технологичен гигант IBM. Тестът на CBDC включваше и френската служба за публичен дълг заедно с централната банка и консорциум от големи финансови компании, опериращи във Франция, включително фирми като BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, HSBC и Société Générale.
Като част от тестовете, участниците търгуваха държавни облигации и секюрити токени, като ги уреждаха с помощта на CBDC, осигурен от централната банка. Проектът тества случаи на използване на CBDC в редица ежедневни дейности, като например емитиране на нови облигации, използване в споразумения за обратно изкупуване, както и плащане на купони и обратно изкупуване на сделки.
„Заедно успешно успяхме да измерим присъщите ползи от тази технология, като стигнахме до заключението, че дигиталните валути на централните банки могат да уреждат парите на централната банка безопасно и сигурно“, каза изпълнителният директор на Euroclear Изабел Делорм.
Според Сорен Мортенсън, глобален директор по финансовите пазари в IBM, проектът „надхвърли предишните инициативи за блокчейн„, тъй като успешно изпробва „повечето централни депозитари на ценни книжа и процесите в централната банка„, като същевременно прекъсна съществуващите междинни стъпки като помирение между пазарни посредници.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Дигиталните валути на централните банки са ‘перверзия на криптовалутите’
След като стартира експериментална програма за CBDC през март 2020 г., централната банка на Франция последователно тества различни случаи на използване на CBDC. През юни Banque de France тества CBDC, за да симулира уреждането и доставката на ценни книжа, котирани на борсата, в сътрудничество със швейцарската крипто банка SEBA. Преди това централната банка пилотира CBDC, за да издава симулирани акции на стойност $2.4 милиона, използвайки частна блокчейн платформа.
SG-FORGE на Societe Generale предприе важна стъпка, като пусна в обращение своята обезпечена с евро стабилна монета EUR CoinVertible (EURCV) в блокчейна на Stellar.
Ripple си партнира с бразилската Braza Group, за да въведе нова стабилна монетна – BBRL – в XRP Ledger.
Европейската централна банка (ЕЦБ) представи стратегия за модернизиране на финансовите транзакции чрез създаване на възможност за разплащания в пари на централната банка.
Макар от Бинанс още да се чудят дали да вкарат Pi Coin на своята платформа, крипто инвеститорите вече могат да търгуват при „конкуренцията“. Pi Network Open Mainnet стартира днес. в 05:30 ч. българско време, а криптовалутната общност най-после получи достъп до Pi Coin (PI) на крипто борсата OKX. Въпреки че в първите часове след пускането […]