Съединените щати изпревариха Китай що се отнася до копаенето на криптовалути, показват данни, публикувани в сряда от британския Център за алтернативни финанси към Кеймбридж.
Цифрите демонстрират въздействието на репресиите върху търговията с Биткойн и добива на актива, започнати от Държавния съвет на Китай в края на май, което опустоши индустрията и накара миньорите да закрият бизнесите си или да се преместят в чужбина.
Делът на Китай от общата хешираща мощност бе спаднал до нула до юли от 44% през май (и от 75% през 2019 г.), показват данните.
Производителите на криптодобивни платформи пренасочват вниманието си към Северна Америка и Централна Азия, а по-големите китайски миньори също предприемат действия, въпреки че този процес е изпълнен с логистични трудности.
В резултат на това сега САЩ представляват най-големия дял на добива, около 35.4% от световния хашрейт към края на август, следван от Казахстан и Русия, показват данните.
Биткойн се създава или „добива“ от мощни компютри, обикновено в центрове за данни в различни части на света, които се състезават за решаване на сложни математически пъзели в процес, при който се използва значително количество ток.
Ниските разходи за енергия на Русия и хладният климат позволиха на някои компании, използващи излишък от електроенергия, да се възползват от повишаването на цените на Биткойн (BTC) по-рано тази година, но нарастват опасенията за незаконния добив.
В писмо до правителството в Москва в края на септември Игор Кобзев, управител на руския регион Иркутск, посочи „лавинообразен растеж“ на енергийните тарифи, обвинявайки нелегалния добив на криптовалути.
„(Ситуацията) се влошава допълнително от забраната за добив, наложена от китайските власти и преместването на значително количество оборудване в района на Иркутск“, се казва в писмото на Кобзев, според доклад на всекидневник „Ведомости“ в сряда.
Властите на други места са по-толерантни или дори приветстват Биткойн добива, докато китайските власти обявиха още по-строги правила за копаене и търговия с BTC миналия месец.
„Нашият настоящ фокус е ускоряване на изграждането на съвместими криптодобивни ферми в Северна Америка и Европа“, каза представител на производителя на майнинг платформи Ebang International Holdings.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Аржентина ще строи мегаферма за криптовалути
„Като ветеран, станал свидетел на раждането на индустрията в Китай, чувствам, че ситуацията днес е плачевна“, заяви Мао Шиханг, основател на F2Pool, някога най-големият пул за добив на Биткойн в света, и съосновател на Cobo, компания за управление и попечителство на крипто активи със седалище в Сингапур.
„Китай губи своя дял от изчислителна мощ … центърът на тежестта на индустрията се измества към САЩ„, добави той, говорейки преди публикуването на данните от Кеймбридж.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Galaxy Digital официално се присъедини към Nasdaq, като стартира публичното си търгуване под тикера „GLX“ в ход, който главният изпълнителен директор и основател Майк Новограц описа като решаваща стъпка в развитието на компанията.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.