Общата стойност, заключена (TVL) в децентрализираните смарт договори, които са били средно $2,5 милиарда долара на 15 юли 2020 г., се е увеличила с 827% за шест месеца до настоящия TVL от $23,2 милиарда, според данните от водещия сайт за DeFi показатели DeFiPulse.
Децентрализираното финансиране (DeFi) е бързо развиващ се сектор на крипто пазара и представлява около 2% от общата пазарна капитализация от $1,04 трилиона.
DeFiPulse предоставя данни за различни типове децентрализирани приложения, включително dApps за отдаване под наем, за деривативни услуги, за плащания, за активи и децентрализирани борси (DEXES).
На челна позиция базираният на Етериум Maker има $4.26 милиарда в TVL, следван от Aave, Uniswap, Compound, Synthetix и Curve Finance с TVL от съответно $2,99 милиарда, $2,78 милиарда, $2,73 милиарда, $2,33 милиарда и $1,98 милиарда.
През последните три месеца Maker, Aave и Compound бяха отговорни за добавянето на $6.32 милиарда в TVL към сектора на DeFi. Като водеща платформа за разработка на dApps, Етериум е майка на всички децентрализирани приложения в момента, дори и с нарастваща конкуренция от други блокчейн екосистеми като Cardano, EOS, Polkadot и Tron.
DeFi разрива традиционните финанси и принуждава правителствата и традиционните финансови институции да забелязват как хората придвижват ликвидност в и извън финансови peer-to-peer платформи.
Приложенията са в ранен етап на разработка, както се вижда от високото ниво на техническо ноу-хау, което е необходимо за безопасно участие и навигация в различни dApp среди. Въпреки това, високото ниво на иновативност и практичност на съществуващите и предстоящите DeFi dApps изигра голяма роля както за напредъка на крипто регулациите, така и за интереса на инвеститорите към крипто пазара.
Най-забележителното е, че стабилните монети, които са най-популярните дигитални активи в много DeFi децентрализирани приложения, вече могат да се държат във федерални спестовни асоциации и национални банки, след като получиха зелена светлина от американския контролер на валутата (OCC).
Според DeFiPulse, високият темп на растеж в DeFi сектора може да нарасне с още 9% до $25 милиарда до края на седмицата.
По-голямата част от най-ефективните DeFi dApps се основават на Етериум, който е в средата на огромен преход от консенсусния протокол доказателство за работа (PoW) към доказателство за залог (PoS), наред с други подобрения.
Преходът ще засегне всички базирани на ETH dApps и в крайна сметка тяхната производителност ще се основава на успеха на пълното внедряване на актуализации на Етериум, които ще се случват на етапи.
Такива dApps имат избор да продължат да работят на ETH 1.0, но в крайна сметка ще трябва да мигрират към ETH 2.0 поради проблеми като мащабируемост и механизми за управление. Synthetix, най-популярният протокол за ликвидност на деривати в DeFi протранството, вече публикува своя оптимистичен план за миграция към ETH 2.0.
Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.
Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.
Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).
В знакова стъпка за стратегията на града в областта на дигиталните активи, GF Securities (Hong Kong) стана първата компания за ценни книжа в Хонконг, която емитира токенизирани ценни книжа изцяло на блокчейна чрез HashKey Chain.