Начало » Само 40 държави имат право да издават дигитални валути

Само 40 държави имат право да издават дигитални валути

17.01.2021 18:36 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Само 40 държави имат право да издават дигитални валути

Докато много държави се придвижват към разработването на дигитални валути, Международният валутен фонд (МВФ) съобщава, че само редица държави имат законно право да го правят.

В скорошна блог публикация МВФ съобщава, че според различни проучвания все по-голям брой централни банки проучват възможността да имат дигитална валута на централната банка (CBDC). Повечето държави-членки на МВФ обаче имат правни структури, които нямат ясна политика по отношение на установяването на дигитални валути или изобщо не позволяват тяхното развитие.

МВФ изчислява, че „80% от централните банки в света или нямат право да издават дигитална валута съгласно съществуващите им закони, или правната рамка не е ясна“.

Като цяло МВФ твърди, че само 40 от членовете му имат право да издават дигитална валута.

МВФ подчертава също така, че ако дадена държава издава дигитална валута, всяко лице в тази юрисдикция трябва да има лесен достъп до тази платежна система, което може да създаде определени предизвикателства пред финансовата инфраструктура.

„…Статутът на законно платежно средство обикновено се дава само на платежни средства, които могат лесно да бъдат получени и използвани от по-голямата част от населението … За да се използват дигиталните валути, първо трябва да има дигитална инфраструктура – лаптопи, смартфони, свързаност. Но правителствата не могат да налагат на своите граждани да ги имат, така че предоставянето на статут на законно платежно средство на дигитален инструмент на централна банка може да бъде предизвикателство.“

Ако дадено платежно средство не може да достигне статут на законно платежно средство, е малко вероятно да може да достигне статут на валута.

Още през ноември МВФ публикува доклад, в който посочва, че предвижда необходимостта от „внимателен анализ и обсъждане в кръговете за подготовка на политики и в рамките на компетентната политика, ако правителствата решат да продължат със CBDC. 

Тази година МВФ публикува и доклад, в който се посочва, че въпреки правните сложности, те очакват, че CBDC могат да променят глобалния финансов пейзаж.

Въпреки че този документ установява, че доминирането на щатския долар вероятно ще продължи, анализатори от МВФ казват, че новите технологии имат голямо влияние върху структурата и движението на резервните валути като цяло.

„… историческите прецеденти на внезапни промени предполагат, че новите разработки, като появата на дигиталните валути и нови платежни екосистеми, могат да ускорят прехода към нов пейзаж на резервните валути.“

Няколко страни, включително Китай, Швеция, Саудитска Арабия и ОАЕ, обявиха, че тази година пилотират дигитални валути.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Беларус настоява да въведе дигиталната рубла, за да избегне глобалния финансов натиск

Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.

20.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Фед намекна за облекчение на крипто правилата

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.

17.04.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов законопроект в САЩ ограничава задкулисното влияние в политиката

Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.

16.04.2025 15:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.